Noha tavaly az Orbán-kormány még azzal fenyegetett, hogy megvétózza a globális minimumadóról szóló nemzetközi megállapodást, most közzétette az erre vonatkozó törvénytervezetet – írja a HVG, a dokumentumokra október 25-ig lehet észrevételeket tenni.
A lap a dokumentumok közt fellelhető hatásvizsgálati lapra hivatkozva azt írja, a vizsgálatot 6 óra alatt készítették el, és megállapítják:
a globális minimumadó bevezetése növeli Magyarország versenyképességét.
Ez annak fényében igencsak meglepő, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tavaly december elején egy pénteki reggeli rádiós beszélgetésében még azt mondta, a globális minimumadó egy „munkahelygyilkos adóemelés”, aminek bevezetésével munkahelyek tízezrei kerülnének veszélybe.
A HVG cikkében arra is rámutat, a hatásvizsgálati lap szerint az adókiegyenlítést szolgáló globális közteher növeli az adminisztratív terheket az érintett vállalkozások és a közigazgatás számára. Ugyanakkor ez nem jelent(het) megugorhatatlan akadályt, ugyanis
a globális minimumadó nem vonatkozik a Kovács család Csigabiga Bt.-jére, hanem csak azokra a multinacionális gigavállalkozásokra, melyek csoportszintű bevétele eléri a 750 millió eurót (csaknem 300 milliárd forintot).
Az adónemmel részletesen ebben a cikkünkben foglalkoztunk:
A tárca a hatásvizsgálati lapon azt is közzétette,
a globális minimumadó a következő három évben csaknem 96,5 milliárd forinttal javítja a költségvetés egyenlegét.
Az adóval kapcsolatban a legnagyobb vita arról folyt, milyen nemzeti hatáskörben kivetett közterheket lehet úgynevezett lefedett adónak tekinteni, azaz azzal csökkenteni a globális minimumadó alapját. A törvénytervezet Magyarországon ilyen lefedett adónak minősíti különösen a társasági adót, a helyi iparűzési adót (hipa), az energiaellátók jövedelemadóját és az innovációs járulékot.
A törvénytervezet itt érhető el.