4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szerkesztőségünkhöz eljuttatott küldöttgyűlési előterjesztés szerint lényegében megduplázódnának a gazdák által fizetendő tagdíjak. Cikkünk megjelenése után nem sokkal a Nemzeti Agrárkamara is válaszolt a kérdéseinkre, szerintük nem két ezrelékre, hanem 1,7 ezrelékre emelkedik az átlagos tagdíj.

Szerkesztőségünk birtokába jutottak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara csütörtökre szervezett küldöttgyűlésének előterjesztései, mely szerint jelentős mértékben átszabnák az agrárkamarai tagdíjak szabályozását. A jelenlegi szabályok értelmében 7 tagdíjsáv alapján fizetnek az érintettek, míg a változtatás után már csak három sáv maradna, ami a gazdák nagy részének tehernövekedést eredményezne. Leegyszerűsítve a változásokat:

kevesebb sávból áll majd a rendszer, és a mostani, jellemzően egy ezrelékes fizetési kötelezettség az esetek jelentős részében két ezrelékre emelkedik.

Így néznek ki az aktuális tagdíjfizetési osztályok:

  • 0-600 ezer forint tagdíjalapig 2000 forint,
  • 10 millió forintig 5000 forint,
  • 50 millió forintig 30 ezer forint,
  • 150 millió forintig 150 ezer forint,
  • 400 millió forintig 400 ezer forint,
  • 750 millió forintig 750 ezer forint,
  • 750 millió forint tagdíjalap felett pedig 1 millió forint a tagdíj.

A küldöttgyűlésre bevitt alapszabály-módosítás elfogadása után

  • 2,5 millió forint tagdíjalapig 5000 forint lesz a tagdíj,
  • 2,5 millió és 500 millió forint között a tadíjalap két ezrelék (0,002),
  • 500 millió forint tagdíjalap felett pedig 1 millió forint.

Emellett a tagdíj-fizetés határidejét augusztus 15-ről március 31-re hoznák előre, a fizetendő tagdíj maximumát pedig a fix egymillió forint helyett 1,4 millióra emelnék (pontosabban az átlagos bruttó bér négyszeresében határoznák meg).

Az előterjesztéssel kapcsolatban megkerestük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát, mely a nap folyamán eljuttatta reakcióját szerkesztőségünkhöz. Eszerint a tagok egy részének változatlan maradna a terhe, az előterjesztésben foglaltakkal ellentétben pedig a tagdíjstruktúra változtatásával nem 2 ezrelékre, "csak" 1,7-re emelkedik a díj mértéke. Mint írják:

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) december 19-i küldöttgyűlésen szavazásra kerülő alapszabály-módosítási tervezetben szerepel a tagdíjstruktúra átalakítása. Ezzel csökkennének a tagok adminisztrációs terhei, számos kedvezménnyel élhetnének tagjaink, melyek igazolása egyszerűsödne.

 

Az iparkamarai regisztrációs díj mértéke évente 5000 forint, a tagdíj pedig akár 1,5 millió forint is lehet. Az agrárkamarai tagdíj – amelyhez számos szolgáltatás kapcsolódik – 2012 óta nem emelkedett, viszont a költségek azóta jelentős mértékben nőttek, főként az általános bérszínvonal növekedése miatt. A NAK a 2022-ig tartó kamarai választási ciklusban nem tervezi a tagdíjrendszer további változtatását.

 

A mostani módosítás összességében mindössze 15 százalékkal növelné a tagdíjbevételt. A minimum és maximum tagdíjat (2.000 Ft-ot, illetve 1.000.000 Ft-ot) fizetők kivételével a többi tagdíjsávban átlagosan az árbevétel 1,7 ezreléke a tagdíj mértéke, tehát nem igaz, hogy a duplája lesz ennek a jövő évtől tervezett 2 ezrelék. A tervezett új rendszerben mintegy 70 ezer tagnak változatlan maradna vagy csökkenne a tagdíja. A NAK – a tagdíjat befizető tagok és a közös teherviselés érdekében – mindent megtesz azért, hogy rendezze az eddigi tagdíjelmaradásokat, a kintlévőség évről évre csökken.

 

A NAK 1300 munkavállalót foglalkoztat, ezernél több településen vagyunk jelen, falugazdászaink évente 4 millió km-t tesznek meg, 1,2 millió ügyintézést végeznek. Az elmúlt években több mint ezermilliárd forint közvetlen forrás lehívásában segítették a tagokat, idén 114 ezer egységes kérelmet adtak be. A Szerkesztőségük birtokába jutott, nem sajtónyilvános dokumentumban szereplő költségek kapcsán jelezzük, hogy a NAK idén közel 2300 szakmai rendezvényt tartott országszerte a tagságnak, amikre nagy az igény. A jégkármérséklő rendszer működésére kapott támogatás felhasználása maradéktalanul szerepel a tervezetben, a hiányolt 300 millió forintos tétel megtalálható a kapcsolódó személyi kiadás soron.

 

Mivel a nemzetgazdaságban az elmúlt években jelentősen emelkedtek a bérek, amit a kamara csak kisebb mértékben tudott követni, kihívás a tagjainkat támogató dolgozók megtartása, folyamatosan teszünk hatékonyságjavítási lépéseket, és szervezetfejlesztést végzünk."

Forrásunk egyébként a szerkesztőségünk birtokába jutott dokumentumon kívül nem tudnak más előterjesztésről, amely a küldöttgyűlés elé kerülhetne csütörtökön.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!