3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az éves összevetés mutatja a visszafogottabb erősödést, de ha csak a megelőző hónaphoz viszonyítunk, akkor már egyenesen csökkenés látható. Kérdés, hogy átmeneti vagy tartós lassulásról van-e szó.

Az ipari termelés 6,3 százalékkal meghaladta áprilisban az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 6,0 százalékkal nőtt a termelés. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,1 százalékkal csökkent - erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).  

Az éves növekedés lassult a márciusi 8,0 százalékhoz képest, az előző hónaphoz mért adat pedig négy hónap emelkedés után először csökkent áprilisban. 

Az iparon belül a döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 6,0, százalékkal emelkedett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,0 százalékkal nőtt, nagyrészt az előző évinél hidegebb idő hatására. 

A járműgyártás kibocsátása 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártás volumene 14,6, míg a közúti járművek alkatrészeinek gyártásáé 2,8 százalékkal emelkedett. A számítógépek és elektronikai termék gyártása idén először, 2,0 százalékkal csökkent.

Felemás a kép

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az áprilisi adatokat értékelve elmondta, a járműgyártásban 9,3 százalékos volt a növekedés, ennél erőteljesebb bővülés ment végbe a villamosberendezés-gyártásban, amely 14,4 százalékos többletet ért el. „Ugyanakkor vannak gyengébben teljesítő szektorok, áprilisban az egyik fontos alágazat, az elektronikaigép-gyártásban 2 százalékos csökkenés ment végbe. A négyhavi adatok szerint pedig a textilipar, a vegyi anyagok gyártása negatív mutatóval rendelkezik, a gyógyszergyártás pedig stagnál. Tehát vannak szektorok, amelyek visszafogják a növekedést” – tette hozzá.



Kiderült a friss adatokból az is, hogy felemásan sikerültek áprilisban az ipari eladások. A belföldi értékesítés megugrott, több mint 10 százalékkal nőtt, ami a legjelentősebb havi emelkedés az idén. Közben az exportértékesítés 4,9 százalékkal nőtt, ez pedig a leggyengébb havi eredmény az idén. „Ez arra utal, hogy a külföldi kereslet visszafogottabbá vált áprilisban. Kérdés, hogy átmeneti vagy tartós lassulásról van-e szó” – fogalmazott a K&H szakértője.

A belföldi motorra szükség is van, mert az EU, azon belül is az eurózóna ipara gyengén teljesít, márpedig ez a magyar ipar exportteljesítményét nagyban meghatározza. Nemzetközi szinten több kockázattal kell számolni a jövőben, többek között az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború negatív hatásai mellett például az európai ipart, azon belül az autóipart érintő esetleges amerikai szankciókkal is. A kockázatot jelzi, hogy már akadnak olyan magyar üzemek, amelyek rövidített munkahét bevezetését fontolgatják, amely szintén visszafogja majd a növekedést.

A szakember szerint a jelenlegi kilátások szerint 5 százalék körüli bővüléssel zárhatja a 2019-es évet a magyar ipar, ha viszont az európai porondon még erősebb visszaesés lesz, akkor 5 százalék alatti többlettel lehet számolni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!