Jó esély van arra, hogy brüsszeli engedély nélkül kap extra állami támogatást béremelésre a Magyar Posta, amelyet mintegy két héten belül ki is fizetnek a dolgozóknak.
Az Európai Bizottság engedélyezte, hogy a magyar kormány extra forrást biztosítson októbertől a bérfejlesztéshez?
- kérdeztük az állami cégtől. A kormány ugyanis ahhoz, hogy a bérfejlesztéshez szükséges forrást szabályosan biztosítani tudja, augusztusban újra az Európai Bizottsághoz fordult.
A tárgyalások még folyamatban vannak. Azonban a szakszervezetekkel kötött bérmegállapodás értelmében a Magyar Posta Zrt. kifizeti a május 1-től visszamenőlegesen érvényes megemelt béreket, amelyet a szeptemberi bérek utalásakor, október elején kapnak először meg a munkatársak
- válaszolta lapunknak a Magyar Posta. Vagyis értelmezésünk szerint a brüsszeli tárgyalások eredményétől függetlenül, engedéllyel vagy engedély nélkül, de a magyar állam előbb vagy utóbb ad plusz pénzt a koronavírus-járvány miatt a korábbinál is rosszabb helyzetbe sodródott állami cégnek, amely most saját költségvetéséből állja a béremelést.
A probléma lényege: az uniós szabály úgy szól, hogy az állam évi mintegy ötmilliárd forintos összeghatárig nyújthat támogatást a postának. Ennél nagyobb összeg sértené a versenyjogi szabályokat. A május 1-től érvényes béremelés költsége viszont 2020-ra mintegy 6 milliárd forint.
Schamschula György, a Magyar Posta vezérigazgatója korábban azt mondta, hogy a postai szolgáltatóknak földrajzi és személyi megkülönböztetés nélküli szolgáltatást kell nyújtaniuk, ezt azonban gazdasági alapon sokszor nem lehet megtenni. Az EU emiatt olyan támogatási rendszert hozott létre, amely lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy támogassák a saját szolgáltatójukat. A támogatási összeget viszont 2014-ben állapították meg, az azóta ugyanannyi.
Az állami cég és a szakszervezetek július közepén feszültek egymásnak, mert a vezetőség kijelentette, hogy nem tudnak általános bérfejlesztést végrehajtani, mivel veszteségesek. Ehelyett egyszeri kifizetést ajánlottak. A kormány pedig többször is hangsúlyozta, uniós irányelv korlátozza, hogy állami támogatással rendezzék a postai dolgozók bérét. A július 18-i postás demonstráció után viszont hirtelen mégis talált pénzt a kormány és a Magyar Posta a béremelésre.
A megállapodás szerint a munkáltató átlagosan 8 százalékos mértékű, differenciált alapbéremelést biztosít május elsejéig visszamenőlegesen. A differenciálás részét képezi a szenioritás alapú 4000-8000 forintos alapbéremelés a legalább 10 éve munkaviszonyban lévő munkavállalók esetében. A szenioritás alapú kiegészítés a postai munkavállalók csaknem felét érinti. Az általános bérfejlesztést és az éves teljesítmény elismerést is figyelembe véve több mint 14 ezer munkavállaló részesülhet legalább 10 százalékos bérfejlesztésben.