„Varga Judit nagyon jó abban, hogy undok dolgokat mondjon, de találkozni nincs ideje” – mondta az RTL-nek adott interjúban Gwendoline Delbos-Corfield zöldpárti európai parlamenti képviselő, az új magyar jogállamisági jelentés szerzője, aki úgy véli, a demokrácia csak papíron működik Magyarországon, így a kormány felhatalmazásának valódisága is megkérdőjelezhető.
Szerinte Brüsszelben sokan úgy tartják: jelentős uniós források jutnak a magyar miniszterelnök környezetének, és az Orbán-kormány intézkedéseit már a szomszédos országban is gyanakvással szemlélik.
A politikus leginkább a média helyzete, az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupció miatt aggódik. Utalt rá, hogy dermesztő dolgok történtek az újságírókkal szemben, például az, hogy újságírókat hallgattak le a Pegasus-szoftverrel vagy hogy néhány független médiumnál dolgozó újságíró ellen lejárató akciókat indított a kormányközeli média.
"A sajtó állapotát azért tartom nagyon veszélyesnek a demokrácia szempontjából, mert a magyar lakosság jelentős része nem jut független hírekhez és valós információkhoz. Ez pedig egyre inkább az oroszországi helyzetre kezd hasonlítani" - hangoztatta a politikus.
Kitért arra is, hogy a korrupció szintje az uniós források felhasználása szempontjából aggasztó. Az OLAF és az Európai Bizottság is tisztában van ezzel, és mindenki számára elég világos, hogy az uniós források mekkora része kerül a miniszterelnök környezetéhez.
Hozzátette: mindezt felvetette a kormány tagjainak is a tárgyalásokon, de "minden felvetésünkre tagadták, hogy bármi probléma volna." Varga Judit páldául az egyetemek alapítványi tulajdonba adásával kapcsolatban fantáziálásnak nevezte, hogy az állami vagyon sorsa miatt aggódunk, Pintér Sándor pedig a Pegasus-botránnyal kapcsolatban arra hivatkozott, hogy a kivizsgálása nem az ő felelősségi területe, állítja Gwendoline Delbos-Corfield.