A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint áprilisban a márciusi 3,9 százalék után 2,4-re mérséklődött a fogyasztói árindex mértéke, ami éves mélypontnak felel meg. Legutóbb ennél alacsonyabb tavaly áprilisban volt az index, 2,3 százalék.
Az adatot azonban a szokásosnál nagyobb bizonytalanság övezi. A KSH megjegyzi ugyanis, hogy egyes tételeknél a járvány miatt a szokásosnál nehezebb volt az adatfelvétel. A megnövekedett egészségügyi kockázat miatt helyszíni összeírásra nem volt lehetőség. Az internetes, telefonos, e-mailes adatfelvételt pedig nehezítette, hogy a felíróhelyek egy része a koronavírus okozta járvány időszakában bezárt és nem voltak elérhetők sem telefonon, sem e-mailen. Az ilyen esetekben az adatokat becslésekkel pótolták.
Egy év alatt mindenesetre
- az élelmiszerek ára 8,7 százalékkal nőtt, (ez egybecseng laptársunk szokásos Árkosár-felmérésének eredményével is)
- a szeszes italok, dohányáruk ára 7,2 százalékkal,
- a szolgáltatásoké 3 százalékkal emelkedett,
- az üzemanyagoké pedig 22,7 százalékkal csökkent.
Az élelmiszereken belül a már megszokott tételek húzták az inflációt:
- a sertéshús ára 28,9 százalékkal emelkedett,
- a párizsi, kolbászé 22,3,
- az idényáras élelmiszereké, mint például burgonya, friss zöldség, gyümölcs 15,1
- a cukoré 14,1,
- a szalámi, szárazkolbász és sonkáé 12,5 százalékkal lett magasabb.
A szolgáltatásokon belül
- a szerencsejátékok ára 7,8 százalékkal emelkedett,
- a lakbér 5,6 százalékkal lett drágább.
Márciushoz képest általános árcsökkenés mutatkozott: átlagosan 0,6 százalékkal mérséklődtek az árak. A koronavírus-járvány miatt megnövekedett kereslet miatt az élelmiszerek 1,4 százalékkal lettek drágábbak, a szolgáltatások ára 0,2 százalékkal csökkent, a szeszes italok, dohányárukért 0,7 százalékkal kellett többet adni. Az üzemanyagok ára a világpiaci árak beszakadása miatt egy hónap alatt 16,4 százalékkal lett alacsonyabb.