3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Minimum 5 százalékos évközi, visszamenőleges nyugdíjemelést sürget a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa, mivel elemzők szerint az idei infláció meg fogja haladni a kormány által remélt 15 százalékos mértéket. A szervezet elnöke arra is rámutatott, a nyugdíjasokat magasabb inflációs sújtja, mert jobban dráguló termékeket kell vásárolniuk.

Az infláció már elvitte a januári nyugdíjemelést, sőt a 13. havi ellátást is – hangsúlyozta a Népszavának a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) elnöke, aki emlékeztetett, április 17-én levelet küldött a kormánynak, melyben évközi emelést sürgetett, de választ eddig nem kapott. Juhász László azt mondta, megvárja a héten esedékes inflációs KSH-jelentést, de ha a következő napokban sem reagál megkeresésére a kormány, akkor

személyesen Orbán Viktor miniszterelnökhöz, az Idősek Tanácsa elnökéhez fordul.

A NYUSZET szerint sürgősen minimum 5 százalékos, visszamenőleges, évközi nyugdíjemelésre van szükség ahhoz, hogy legalább a vásárlóértékét megőrizze az ellátás. A kormány erre az évre 15 százalékos inflációval számolt, ehhez igazította a januári, kötelező emelést is. Elemzők szerint azonban a valós infláció 18-20 százalék körül lesz az év egészében.

Juhász László felhívta a figyelmet arra is:

„a nyugdíjas infláció magasabb, mint az átlagos, hiszen az idősek, főleg az alacsony nyugdíjból élők, pénzük nagyobb részét a bőven az átlagos infláció fölött emelkedő élelmiszerekre, gyógyszerekre költik”.

Így jön ki, hogy a nyugdíjas infláció átlagosan 27 százalék körül volt az év első három hónapjában. Ez pedig magasan a januári 15 százalékos nyugdíjemelés fölött van, hiszen majdnem a duplája, és az egyenlítésre a 13. havi nyugdíj sem volt képes – mondta, majd hozzátette, ez utóbbi ugyanis nem emelés, hanem egyszeri juttatás.

Többen írtak már levelet, vagy keresik fel személyesen a NYUSZET-hez tartozó nyugdíjas szervezetek vezetőit, hogy csináljanak valamit, mert hó végére nem marad pénz ennivalóra – mondta Juhász László a lapnak. Kifejtette, sokan képtelenek kiváltani az összes gyógyszerüket, másoknak a számlák kifizetése jelent gondot. A 13. havi ellátásból többen ezeket az elmaradásokat igyekeztek pótolni, de újra kezdődnek a problémák. Többségében a nők vannak bajban, hiszen sokan élnek férjük halála után egyedül. Mivel a nők ellátása is alacsonyabb, nem kevesen vannak, akiknek a járandósága még a 30 százalékos özvegyi nyugdíjjal sem éri el az átlagnyugdíjat.

Többségében idős, özvegyen maradt hölgyek vannak nagy bajban. Fotó: Depositphotos
Többségében idős, özvegyen maradt hölgyek vannak nagy bajban. Fotó: Depositphotos

Körülbelül 300 ezer idősnek 100 ezer, míg 600 ezer nyugdíjasnak 130 ezer forint alatt van a havi pénze, akiknek egy egyszeri, 50-100 000 forint közötti segélyt kért a NYUSZET még tavaly, de reakció erre sem érkezett a kormánytól – mondta az elnök.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!