4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

És 3432 milliárd forinttal több adót fizethetünk öt év múlva.

A sok érdekes információ mellett azt is megtudtuk a kormány által nemrég Brüsszelnek benyújtott konvergencia programból, hogy mekkora GDP-vel számol az előttünk álló években. Fontos a reál-GDP alakulása is, de további következtetéseket lehet levonni abból, mekkora lesz a tervek szerint 2022-ig a folyó áras GDP.

Varga Mihály immár pénzügyminiszterként felel az állam működéséért
Varga Mihály immár pénzügyminiszterként felel az állam működéséért

A jelentésben szereplő adatokból kiszámolható, hogy 2017-ben 38 183 milliárd forint volt a folyó áras GDP értéke, ami a kormány várakozása szerint 2022-ben 54 207,7 milliárdra nőhet.

Az is kiderül a programból, hogy a kormány az ötéves időtáv végén, tehát 2022-ben mekkora államadóssággal, illetve költségvetési hiánnyal számol a GDP-hez mérten. A bruttó adósságráta lemegy 60 százalék alá - ami az uniós kötelezettségeink miatt fontos szint - egészen pontosan 59,7 százalék lesz. A kormányzati szektor pedig épphogy csak kimutatható, 0,5 százalékos hiánnyal zárhatja az az évet. Megtudtuk továbbá, hogy az adóbevételek a GDP 24,3 százalékát teszik majd ki abban az évben.

Összevetve az utolsó lezárt, 2017-es évi adatokkal azt kapjuk, hogy ugyan mind az államadósság, mind a beszedett adó szép tempóban csökken az előttünk álló években, de ez csak a GDP-hez mérten lesz kimutatható, a nominális összegek helyenként nagyon is komoly mértékben emelkednek.

Az államadósság bruttó összege például a tavaly év végi 28 102 milliárd forintról - ami akkor a GDP 73,6 százalékának felelt meg, amibe bár beleszámították az Eximbank állományát is - 2022-re 32 361,9 milliárd forintra emelkedik, ami, mint írtuk, akkor a GDP-nek már csak kevesebb mint 60 százalékát teszi majd ki.

A magasabb nominális összeg azt is jelenti egyben, hogy minden egyes magyar állampolgárra fejenként 434 683 forinttal több államadósság jutna 2022-ben, mint most (9,8 millió állampolgárral számolva). Jelenleg 2 867 551 forint az egy főre eső adósság, ez öt év múlva 3 302 234 forintra emelkedhet.

Az adóbevételeknél a következőt látjuk: a tavalyi 9740 milliárd forintról öt év alatt 13 172 milliárdra emelkedik a lakosság, vállalkozások és cégek által befizetett adó, miközben GDP-arányosan 25,5 százalékról 24,3 százalékra csökken a befizetett összeg.

A hiány esetében azonban más pályán mozgunk. A GDP-hez mérten tavaly 2 százalékos volt a deficit, ami 746,3 milliárd forintnak felelt meg. Aztán 2022-ben a tervezett 0,5 százalékos hiány 271 milliárd forintnak fog megfelelni. Itt ugyanis akkora a reál-GDP-ben mért eltérés a 2017-es és a 2022-es adatokban, ami miatt a nominális összeg is csökken.

Az államadósságnál és az adóbevételeknél tapasztalt különbségek oka az, hogy a kormány egy nagyon lendületes GDP-emelkedéssel kalkulál. Nem lesz olyan év 2022-ig, amikor 4 százalék alá csökkenne a reál-GDP, míg a folyó áras mutató - amivel ebben a cikkben foglalkozunk kiemelten - egyszer sem esik 7 százalék alá. Ez azt jelenti, hogy magas lesz a viszonyítási alap, amihez a makrogazdasági mutatókat mérjük.

Természetesen a magasabb GDP egyben azt is jelenti, hogy a gazdaság számára több jövedelem áll rendelkezésre, így több jut adóbefizetésre is például. Vagyis a gazdaság növekedése ki tudná termelni azt a pénzt, amit be kellene fizetni a költségvetésbe. Ehhez nem lenne szükség adóemelésre. Az más kérdés, hogy mennyire reális a kormány forgatókönyve.

Az államadósság alakulása viszont azt jelzi, hogy a magyar gazdaság nem tud lemondani a külső, illetve belső forrásbevonásról, sőt. Mindez azonban, mint a jelentésből kiolvasható, nem rengeti meg a gazdaságot a kormány szerint. Azt is meg kell említeni, hogy a jelentés számai nincsenek kőbe vésve, az öt évre szóló előrejelzést nem szabad ténynek tekinteni, sok minden változhat az évek során, de valami képet mégis elárul a kormány szándékairól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!