Az Orbán-kormány érájában nemcsak a finanszírozást tekintve vállalt nagy szerepet az állam, de idővel választott állami tisztségviselők is elkezdtek beszivárogni sportszervezetek, -egyesületek, -szövetségek falai közé. Persze, még akár azt is mondhatnánk, hogy megvan a maga logikája a történteknek: a szervezetekhez pumpált közpénzek százmillióinak és milliárdjainak elköltését nem lehet akárkire bízni. A leghasznosabban és a legcélszerűbben akkor lehet elkölteni, ha szigorú felügyelet alatt áll a folyamat. Leírva egyszerűnek tűnik a képlet, valójában azonban a pénzek megfelelő elköltéséről nem biztos, hogy egy politikus tud a legjobban gondoskodni a szakmai célok figyelembe vétele mellett. Főleg, ha az illetőnek semmilyen sportszakmai múltja nincs. Márpedig
az elmúlt évtizedben olyan számban megszaporodtak a sportvezetői pozíciót betöltő politikusok, hogy az igazi, szakmából érkező vezető annyira ritka, mint a fehér holló.
Igaz, valahol ez mintha egész jól leképezné az Orbán-rendszer központosítási ideológiáját: van az állam mint vezető "mamutszerv", a központ, a vezető pozíciókba került politikusok pedig az Orbán-kormány egyfajta csápszerű meghosszabbításaként gyakorolják a felügyeletet. Ám míg az államtól elvárható, hogy különböző szakmai apparátusok segítségével minden területre rálásson, stratégiákat alkosson, a kisebb szervezetekhez történő egy- vagy többszereplős kivezénylések már nem biztos, hogy megfelelő szakmai irányítást hoznak magukkal.
A sport világának átpolitizálódása ennél is komolyabb veszélyekkel fenyeget. Elég csak a TAO-támogatások rendszerére és annak legnagyobb nyertesére, A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványra gondolni. Sorra milliárdos beruházásokat tervez, melyhez - talán nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk - a legkönnyebben kalapozza össze a szükséges társasági adót. Idővel a támogatók, szponzorok, adományozók és TAO-felajánlók felismerik: gazdasági előnyük származhat abból, ha mondjuk a háttérben egy-egy politikust magáénak tudható szervezetnek adományozzák adójuk egy részét. Ezáltal könnyebben férhetnek hozzá bizonyos önkormányzati vagy akár állami megrendelésekhez is, ezzel növelve vállalkozásuk jövedelmezőségét.
A sport politikai játszmák és vállalkozói érdekérvényesítés, haszonszerzés terepévé válik, ha túl nagy befolyáshoz jut valamilyen formában az állam és a politika.
Ezt az áldatlan, de bizonyos szempontból áldásosnak nevezhető állapotot szüntetné meg most az ellenzék. A jobbikos Steinmetz Ádám, az LMP-s Keresztes László Lóránt, az MSZP-s Varga László, a párbeszédes Tordai Bence, valamint a DK-s Varju László a napokban nyújtotta be határozati javaslatát "A politikára szüksége van a sportnak, de a politikusra nincs" címmel. Ezzel megtiltanák és összeférhetetlenné minősítenék a politikusok sportvezetői szerepvállalását.
A javaslat szerint sem politikus, sem kormánytag, miniszterelnök, köztársasági elnök, sem önkormányzati képviselő, tisztségviselő, megyei közgyűlés tagja, sem állami vagy önkormányzati vállalat vezetője nem lehetne elnök, elnökségi tag sportszervezetnél.
A több pontból álló indoklás szerint például
- orvosnak sem állnak be a politikusok.
- Az egészséges verseny szellemével ellentétes, ha egy sportszervezet vezetője politikusi minőségében dönt az általa vezetett sportszervezet támogatásáról vagy épp ellenfeleinek nem támogatásáról.
- Ha milliárdos adósságba veri az általa vezetett sportszervezetet (mint arra volt korábban példa), az megingatja a képviselői feladatok ellátásához szükséges közbizalmat.
- Megjelennek a politikai konfliktusok, politikai harcszíntérré válik a sport. A politikai kommunikáció, politikai marketing és sikerpropaganda uralkodik el a sportban.
- A nemzetközi sportéletben sem értik, hogy Magyarországon sportmúlttal rendelkező profi sportvezetők miért politikusok jelennek meg vezetőként. Hazánkra is rossz fény vetül ezáltal.
- Ugyanúgy rossz annak is az üzenete, hogy a különböző világnézetű emberek sportolói közösségeit pártokhoz kötődő, ezáltal megosztó személyek vezetik.
Hogy mennyi esélye van a határozati javaslat elfogadásának és hatályba lépésének, jó eséllyel sejthető: nulla.
Terebélyes politikusi háló szövődött mára
Mára már nagyon hosszúra nyúlik azon szervezetek és egyesületek listája, ahol politikus tölt be vezető pozíciót. A TAO-támogatás igénylésére jogosult, valamint a kiemelt 16 sportág szakszövetségei között már alig találni múlttal rendelkező profi szakvezetést. Ha az elnök nem is kötődik szorosan valamely párthoz, az elnökségi tagok sorában több ilyen személyt is találni.
Labdarúgás: az elnök ugyan a versenyszférából származik Csányi Sándor, OTP-vezér személyében, az elnökségi tagok között feltűnik Bánki Erik és Dankó Béla, mint fideszes képviselők.
Kézilabda: a szakszövetség elnöke Kocsis Máté, aki sportmúlttal nem rendelkezik, de a 8. kerület korábbi polgármestere is volt.
Kosárlabda: a szakszövetség elnöke Szalay Ferenc, Szolnok fideszes polgármestere, ám politikai kötődése ellenére sportági tapasztalattal is rendelkezik, korábban NBI-es játékos volt. A szövetségben elnökségi tag még Székesfehérvár fideszes polgármestere, Cser-Palkovics András.
Vízilabda: a szövetség elnöke Vári Attila, kétszeres olimpiai bajnok és világbajnok. Ám az elnökségi tagok sorában helyet kapott Hoffmann Tamás fideszes politikus is.
Jégkorong: az elnök Such György, aki egyben az Országgyűlés Hivatalának főigazgatója is.
És most jöjjenek a kiemelt sportágak...16-ból 11-ben politikusok a vezetők között
Asztalitenisz: 2013 óta a szövetség elnöke Nátrán Roland, az Eximbank volt elnöke, a gazdasági tárca államtitkára volt, amikor még Matolcsy György volt a pénzügyminiszter.
Atlétika: a szövetség élén Gyulai Miklós, sportriporter áll, Gyulai Istvánnak, a nemzetközi szövetség 2006-ban elhunyt főtitkárának a fia.
Birkózás: 2015-től Németh Szilárd a szövetség elnöke. A Fidesz alelnöke, "rezsibiztos", jelenleg a Honvédelmi Minisztérium államtitkára.
Evezés: a fehér hollók egyike. A szövetség elnöke Pető Tibor, a sportág kétszeres világbajnoka.
Judo: 1998 óta vezeti a szövetséget Tóth László, egykori válogatott kerettag dzsúdós. Az általános alelnök Dézsi Csaba András, orvos, 2020. januárja óta Győr fideszes polgármestere.
Kajak-kenu: Schmidt Gábor edzőből lett a szakszövetség elnöke, korábban a Nemzeti Sportközpontok főigazgató-helyettese volt.
Kerékpár: a szövetség elnöke dr. Princzinger Péter jogász, a Magyar Turisztikai Fejlesztési Ügynökség fejlesztési vezérigazgató-helyettese
Korcsolya: Kósa Lajos, fideszes képviselő, volt frakcióvezető, Debrecen volt polgármestere.
Ökölvívás: 2018 decembere óta a szövetség elnöke az Orbán-család 2018-ban országgyűlési képviselői helyet szerző ügyvédje, Bajkai István. Elnökségi tag még Hévíz fideszes alpolgármestere, Kepli József János.
Öttusa: 2016 óta Bretz Gyula a szövetség elnöke, az Uvaterv közlekedés- és forgalomtervező vállalat vezérigazgatója. Alelnök Simicskó István, a KDNP alelnöke, Újbuda országgyűlési képviselője.
Röplabda: régóta a szövetség élén áll már Kovács Ferenc, Nyíregyháza fideszes polgármestere.
Sportlövészet: az élen Nagy György, curling-világbajnok.
Tenisz: 2020. júliusában választották meg a szövetség élére Lázár János, a Miniszterelnökség korábbi miniszterét, fideszes országgyűlési képviselőt.
Torna: az elnök Magyar Zoltán, olimpiai bajnok. A szövetség elnökhelyettese Mosóczi László, közlekedéspolitikáért felelős államtitkár.
Úszás: Fehér holló. A szövetség élén Wladár Sándor, úszó áll.
Vívás: A szövetséget Csampa Zsolt, fideszes politikus vezeti, aki egyben a Belügyminisztérium nyilvántartások vezetéséért felelős helyettes államtitkára is.
A szövetségek mellett sportkluboknál és egyesületeknél is jelen vannak politikusok.
Ferencvárosi Torna Klub: az FTC elnöke Kubatov Gábor, országgyűlési képviselő, a Fidesz pártigazgatója.
DVSC: Szima Gábor vállalkozó és az fideszes vezetésű debreceni önkormányzat után a másodosztályban szereplő focicsapat tulajdonosa a frissen alapított DVSC Sportegyesület lett, mely Kósa Lajos irányításával jött létre.
MTK: a sportegyesület elnöke Deutsch Tamás, a Fidesz alapító tagja, a párt európai parlamenti képviselője.
Mezőkövesd-Zsóry Sportegyesület: a sportegyesület elnöke Tállai András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal korábbi elnöke, fideszes országgyűlési képviselő, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Honvéd Sportegyesület: Most választották meg az egyesület elnökének újabb 4 évre Simicskó Istvánt, a KDNP alelnökét, országgyűlési képviselőt, aki emellett még az öttusa szövetség alelnöke is. Csak érdekességként megjegyezzük, rendkívül sportszerező tisztségviselőről van szó, mivel neve szerepel a Puskás Akadémia holnapján a támogatók listáján.
Balmazújvárosi Football Club: az egyesület elnöke Tiba István, fideszes országgyűlési képviselő. A hozzátartozó focicsapat feljutott az NBI-be, ám a felmerülő gazdasági nehézségek végül a proficsapat megszűnéséhez vezettek. Pár év alatt több mint 2 milliárd forint közpénz áramlott a csapathoz.
Kinizsi Park Sportegyesület, Kinizsi Sport Klub, Fábiánsebestyén: a sportegyesület és a sportklub elnöke is Farkas Sándor, fideszes országgyűlési képviselő, az Agrárminisztérium államtitkára.