6p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A friss adatok szerint rég nem látott magas szinten állnak már a betárolási időszak elején is a hazai földgáztárolók. A visszaeső fogyasztás mellett nagy kérdés, hol tárolják majd a lekötött gázmennyiséget.

A hazai lakosság és a vállalatok a szakemberek számára is meglepő gyorsasággal alkalmazkodtak a 2022-es energiaválsághoz, illetve az annak nyomán megugró gázárakhoz. Emiatt ugyanis a magyarországi fogyasztás látványosan visszaesett, hiszen 2021-ben még éves szinten 11 milliárd köbméter gázt égettünk el, miközben tavaly már csak 8,5 milliárd köbmétert.

A fogyasztás drasztikus visszaesése mögött persze részben a korábbi pazarlás állt, legalábbis a Klasszis Média lapcsoport – melynek az Mfor is tagja – közelmúltban rendezett energetikai konferenciáján Holoda Attila erről beszélt. Így az árak segítettek abban, hogy racionálisabb legyen a hazai energiafelhasználás.

Egyre több szállító

Más kérdés, hogy Magyarország az ukrajnai háborút és a 2022-es gázválságot megelőzően kötött 15 éves hosszútávú gázvásárlási szerződést Oroszországgal, az az egyezség év 4,5 milliárd köbméter földgáz megvásárlásáról szól. A szerződés nem államközi, hanem az orosz Gazprom és a magyar MVM között jött létre, így az üzleti titkokra tekintettel nem publikus, ám korábban lapunknak a már idézett energiapiaci szakértő, Holoda Attila azt nyilatkozta, hogy nagy valószínűséggel a lekötött gázmennyiséget akkor is ki kell fizetni, ha azt nem hívjuk le.

Miután az orosz gáz továbbítását szolgáló négy fontos tranzitvezetékből a Lengyelországba érkező Jamal vezetéken már 2022-ben leállt a szállítás, majd a felrobbantása után a legnagyobb kapacitású Északi Áramlaton is. Így két útvonal maradt, a Szerbia felől Magyarországnál az EU-ba érkező Török Áramlat és a sokáig domináns Ukrajnán át futó Testvériség vezeték. A hivatalos adatokból az látszik, hogy mind a két üzemelő vezeték forgalma nőtt idén az egy évvel korábbiakhoz képest.

Persze, azt sem lehet tudni, hogy a déli vezetéken érkező földgáz Oroszországból, vagy máshonnan jön Magyarországra, az utóbbi időben ugyanis több olyan forrás is lett, amelyek szintén ezt a szállítási módot használják. Március végén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt közölte, hogy megállapodásra jutottak a törökökkel, így áprilistól a következő hónapokban 275 millió köbméter földgáz érkezik. Ennek köszönhetően egyébként Magyarország lett az első olyan, vele nem szomszédos ország, ahová Törökország földgázt exportál. Nem csak a törökökkel, de Azerbajdzsánnal is van az orosz szerződés volumenéhez képest kisebb szállítási mennyiségre vonatkozó megállapodásunk.

Túl sok lesz idén a gáz?
Túl sok lesz idén a gáz?
Fotó: Depositphotos

Ha már a magyar gázszerződéseket áttekintjük, akkor meg kell említeni, hogy nem a Török Áramlaton érkezik, hanem Horvátország felől az LNG eredetű gáz, ugyanis nem csak vezetékes, hanem korábbról van cseppfolyósított gázra is hazánknak egy többéves megállapodása, az a kontraktus évi 1 milliárd köbméteres mennyiségről szól.

De mit kezdünk ennyi gázzal?

Amint az a fentiekből kiderült, földgázból tehát nincs hiány, amiben szerepet játszik az is, hogy kismértékben a korábbi bő 1,5 milliárd köbméteres hazai kitermelést is sikerült növelni. Így most sokkal nagyobb kérdés, hogy a lekötött mennyiségekkel mit fogunk tenni.

A fűtési időszak végén a hazai tárolók rekordközeli töltöttségen álltak, ráadásul ezzel nem voltunk egyedül az Európai Unióban, a közösség országainak átlagos készletszintje ugyanis a kapacitások közel 60 százalékán állt. Egy tavaly életbe lépett uniós előírás a fűtési szezon kezdetére ugyan 90 százalékos szint elérését írja elő, amit valószínűleg most mindenki gond nélkül hoz majd. Az utóbbi hónapokban ugyanis arról szóltak a hírek, hogy az elmúlt években kiépül megújuló energiatermelés olyan sok energiát állít elő, hogy rendszeressé vált az uniós áramtőzsdéken a negatív ár, vagyis több áramot állítanak elő ilyenkor a termelők, mint amire a kontinensen kereslet van. Ez arra utal, hogy a gázerőművek tényleg csak kiegyenlítő kapacitást jelentenek, és nincsenek csúcsra járatva. Miután az elmúlt években a forróság miatti fogyasztási rekordok, illetve számos atomerőmű alacsonyabb termelése miatt az egy évvel korábbi mennyiséghez képest növekedhet a gázfogyasztás, az úgymond „normális” mégis az lenne, ha az Európába, így a Magyarországra érkező gáz nagy része a tárolókba kerülne.

Ugyanakkor a június 15-i adatok alapján a meglévő nagyjából 1,5 milliárd köbméter szabad kapacitás korántsem biztos, hogy elegendő a hazai kitermelés és meglévő szerződések keretében érkező gáz letárolásához. A rendelkezésre álló mennyiségnek egy részét persze menet közben elhasználjuk, ám itthon az ipari felhasználás kisebb jelentőségű, szemben az energetikaival, legyen szó fűtésről vagy elektromos áram előállításáról.

A mostani „túl sok gáz” ugyan sokkal kellemesebb probléma, mint amikor az ellátásbiztonság kerül veszélybe ám mégis kicsit ellentmondásos a helyzet. Ha az átlagoshoz képest az év második felében több gázt fogyasztunk, akkor nem lesz gond a tárolási kapacitással, ám ez azt feltételezi, hogy a nyár folyamán a szokásoshoz képest sokkal melegebb, ősszel és télen pedig hidegebb lesz, ami nem nevezhető kívánatosnak. Amennyiben az elmúlt évek enyhe év végi időjárása tér vissza, akkor viszont a meglévő kapacitások nem lesznek elegendőek.

Lehet persze két megoldás is, az egyik, hogy a beérkező orosz gázt tovább exportáljuk. Ezzel a lehetőséggel kapcsolatban két kérdés merülhet fel, egyrészt információink szerint ehhez az oroszok jóváhagyása kellene, másrészt vélhetőleg az Európai Unió sem lenne túl boldog, amely az orosz LNG-gáznál például meg akarja szüntetni a reexportot. Tehát ennél a megoldásnál két irányból is engedményre lenne szükség.

Forrásaink szerint egy másik megoldás az lehetne, ha az oroszok belemennének abba, hogy a szerződéses mennyiség egy részét később hívjuk le. Itt azon túl, hogy ez megint csak az oroszok jóindulatán múlik, lehet még egy csavar. Tekintve az orosz gázipar és a Gazprom gyenge teljesítményét, a szakértők szerint ebbe a megoldásba valószínűleg úgy mennének bele, ha a szállítástól függetlenül kifizetnénk a halasztott gázmennyiséget.

A gázfelesleg egyébként jövőre várhatóan már nem jelent majd problémát, mert azok a nagy gázerőművek, amelyekkel az ide települő távol-keleti akkumulátorgyártók (legalább átmeneti) energia igényét kívánják lefedni, 2025-ben már üzemelni kezdenek. Emiatt feltételezhető, hogy nem jelentkezik földgázból olyan plusz mennyiség, aminek a betárolása kihívást jelentene.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!