4p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ nagy központi bankjai a következő időszakban próba-szerencse alapján fogják változtatni alapkamataikat, mert gazdasági modellezéssel nem tudják kitalálni, mi lenne annak legjobb mértéke.

A világ legfontosabb devizáinak értéke felett őrködő nemzeti bankok túlnyomó többsége megkezdte alapkamata csökkentését. Az elmúlt három évben a koronavírus-járványra válaszul adott gazdaságélénkítő pénzszórás és a geopolitikai felfordulás felpörgette az inflációt, amire kamatemelés volt a válasz. Most ez fordult meg a pénzromlás enyhülésének köszönhetően, ám az új helyzet új gondot szült.

Az amerikai Fed, az Európai Központi Bank (EKB), a Bank of England (BoE) és más jegybankok zsiráfnyakhoz hasonló grafikont produkáltak a 2021 szeptembere és 2024 szeptembere közötti időszakra vonatkozóan. Magyarán éveken át folyamatosan szigorítottak, amit egy rövidebb kamattartó periódus követett. A Reuters szerint ezután indultak meg a csökkentési lépések, amibe nemrégiben a Fed is bekapcsolódott egy 50 bázispontos vágással.

A kérdés az, hogy mennyi ideig és milyen mértékben folytatódhat a hitelköltségek mérséklése? A döntéshozók előtt az a feladvány áll, hogy féken kell tartaniuk az inflációt, miközben teret kell nyitniuk a gazdasági növekedés előtt. Ez valamiféle egyensúlyi kamatot feltételez. A szakértők ennek mértékével kapcsolatban csak abban értenek egyet, hogy valószínűtlennek tartják a 2008 után tíz éven át tartó monetáris enyhítés, a nullakamat-politika visszatérését.

Kezdődhet a végeláthatatlan agyalás a kamatokon

A semleges kamat megtalálásához jó ösztönre, intuícióra lesz szükségük a bankok vezetőségében ülő szakembereknek, mert ez nem egzakt, tudományos probléma, amire modellezéssel megtalálhatnák a
választ. A próba-szerencse módszere főszerepet fog kapni.

Mennyi legyen a kamat?
Mennyi legyen a kamat?
Fotó: Depositphotos

Ezzel összhangban nyilatkozott a nagy találgatás talán legfontosabb szereplője, Jerome Powell, a Fed elnöke. Ahogy fogalmazott: „úgy érzi”, hogy a semleges kamat jelentősen nagyobb lesz az előző évtized nulla közeli szintjeinél. Hogy mekkora, azt nem tudja, csak sok munkával lehet kisakkozni a megfelelő szintet.
A szakértői becslésének medián átlaga szerint 2,9 százalékon állnak meg a Fed kamatcsökkentései, ezt
2026 végére érheti el az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény. A becslések azonban
meglehetősen széles skálán mozogtak: a legkisebb jóslat 2,4 százalékos, a legnagyobb 3,9 százalékos
alapkamat volt.

Európa a kamat mentén is szakad a brexithez hasonlóan

A jegybankok közül egyedül a Bank of Japan nem enyhített nullán oldalazó kamatán, amelyet a japán
gazdaság jól ismert stagnálása indokol. Kicsit még emeltek is, mert a várva várt infláció szükségtelen
emelkedését tapasztalták.

Az EKB egyensúlyi kamatával kapcsolatban nem születtek becslések. A szakértők a 2008 előtti régi nóta
visszatérésére számítanak. Akkoriban valamivel két százalék felett volt a bank inflációs célja, amihez 4,75 és
2,5 százalék közötti kamatok illeszkedtek. A bank szakértőinek nemrégiben megjelent tanulmánya két
százalék körüli szintre várja a következő időszak jellemző értékét A BoE hasonló cipőben jár, mint az EKB. A brit jegybank Market Participants Survey elemzése szerint az szakértők 3,5 százaléknál látják az inflációt fékező, de a növekedést segítő, semleges alapkamat lehetséges szintjét.

Az említett jegybankok döntései a magyar kamatkörnyezetet is érintik. A Magyar Nemzeti Bank ugyanis egyebek mellett a Fed és az EKB döntéseit is figyelembe veszi a kamatszintek meghatározásánál, amelyek a lakossági és vállalati hitelek árát alpavetően befolyásolják. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!