2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ráadásul tovább gyorsult.

Júliusban 12,8 százalékkal volt magasabb a bruttó átlagkereset az egy évvel korábbinál, az első hét hónapban 12,1 százalékkal nőttek a munkajövedelmek - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A keresetek emelkedése ezzel tovább gyorsult a májusi 10,9 és a júniusi 11,2 százalékos emelkedés után. 

A reálkeresetek júliusban 9,1 százalékkal, január-júliusban 9,4 százalékkal haladták meg a múlt év azonos időszakában regisztrált szintet a júliusi 3,4 százalékos és az első héthavi 2,5 százalékos inflációval számolva. 

A vállalkozásoknál 11,1 százalékkal nőttek az átlagkeresetek tavaly júliushoz viszonyítva, a költségvetési szektorban 16,9 százalékos volt a növekedés, amiből a jutalmak prémiumok és egyéb egyszeri kifizetések nélkül számolt rendszeres fizetések 13,8 százalékkal, a nem rendszeres kifizetések 131,9 százalékkal nőttek.

Júliusban a bruttó átlagkereset 326 ezer 700 forint volt, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 337 100 forint volt.

Az év első hét hónapjában a bruttó átlagkereset 324 ezer 700 forint volt, 216 ezer forint a nettó átlagkereset. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással - írta a KSH.

A költségvetési és a nonprofit szféra egyes szervezeteinél dolgozók közül mintegy 80 ezer - az adóváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó - kompenzációban részesült, ennek összege átlagosan 8300, illetve 7400 forint - tette hozzá a KSH.

A statisztika tehát továbbra is nagyon szép, ám mégsem velünk van a baj, amikor azt érezzük, hogy a keresetek gyorsuló emelkedése ellenére a valóságban sokkal kevesebb az átlagbér, mint amiről a KSH jelent. Jelenleg úgy 40 ezer forinttal - ezt látjuk, amikor a realitásnak jobban megfelelő módszertannal számolunk. Erről bővebben itt írtunk.

Jövőre egyébként 9-10 százalékos minimálbér-emelés jöhet. Hogy ez így lesz-e, arról a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megegyezniük - ha nekik nem sikerül, akkor viszont közbelép a kormány, árulta el nekünk nemrég Varga Mihály pénzügyminiszter.

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!