3p

Mi lesz így a minimálbér-emeléssel?

2019-ben július elsején csökken a szociális hozzájárulási adó - jelentette ki portálunknak Varga Mihály pénzügyminiszter a Millenáris Startup Campus hétfői ünnepélyes átadóján.

Varga Mihály
Varga Mihály

Elsőként az mfor számolt be arról, hogy a 2019-es adó- illetve költségvetési törvények szerint a szochó leghamarabb jövő júliusban csökkenhet újabb 2 százalékponttal. Pedig a munkaadók arra számítottak, hogy már januárban megtörténik az adócsökkentés. Abból lehet ugyanis fedezetet teremteni a minimálbér következő évi emelésére.

Volt olyan érdekképviseleti vezető - például Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének leköszönő főtitkára - aki azt mondta, hogy amennyiben nem januárban csökken a szochó, akkor szó sem lehet a minimálbérek emeléséről az év elején.

Azóta különféle információk láttak napvilágot az időzítést illetően, legutóbb Gulyás Gergely miniszternél kérdeztünk rá az egyik Kormányinfón, hogy mi tekinthető a kormány álláspontjának ebben a kérdésben. Gulyás először - tévesen - azt közölte, hogy az elfogadott jogszabályok értelmében januárban kerülhet sor az adócsökkentésre, majd miután felhívtuk a figyelmét arra, hogy nincs ilyen rendelkezés a törvényekben, kiigazította magát, és már júliusi időzítésről beszélt.

Most minden eddiginél egyértelműbbé tette Varga Mihály, hogy a munkaadók hiába számítanak a szociális hozzájárulási adó januári csökkentésére.

"A törvény elég egyérlemű, a parlament a jogszabályokban ezt már elrendezte, július elsejével csökken a szochó" - közölte kérdésünkre.

Mint mondta, le kell zárni az évet, hogy elegendő és megalapozott makrogazdasági adatok alapján lehessen dönteni az adócsökkentésről. Ezért jelölte ki a kormány július elsejét.

A minimálbér-emelés - ezek szerint hosszas alkuval összehozható - várható mértékéről nem kívánt nyilatkozni, mert arról a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megegyezniük. A kormánynak abban az esetben van döntési lehetősége, ha nem születik megállapodás a felek közötti - mondta portálunknak.

Visszakérdezésünkre, hogy mégis mekkora lehet a kormány számára elfogadható minimálbér-emelés, kifejtette, hogy nem akarja befolyásolni a reményei szerint eredményes tárgyalást azzal, hogy közöl egy számot. A tendenciát szerinte mindenki látja, Közép-Kelet-Európában egyre élesebb helyzetet teremt a munkaerőhiány, a munkaadók béremeléssel próbálják megtartani a szakképzett munkaerőt.

A miniszter végül mégis adott egy kapaszkodót a munkaadók és munkavállalók számára: arra hívta fel a figyelmet, hogy idén az első félévben 9,4 százalékkal nőttek a reálkeresetek.

"Azt feltételezem, hogy ehhez az értékhez közeli mértékben kell megállapodniuk a feleknek, hogy mindenki elégedett tudjon lenni - mondta."

Más témában is kérdeztük a tárcavezetőt. Az Európai Parlament múlt héten fogadta el a Magyarországot elmarasztaló Sargentini-jelentést. Kíváncsiak voltunk a miniszter véleményére, ő hogyan látja, a hitelminősítői döntéseket befolyásolhatják-e a történtek. Varga Mihály erre így reagált:

"A hitelminősítők azt sem tudják, ki az a Judith Sargentini."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!