Még mindig több mint 16 ezer vállalkozás szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyilvántartásában evás adózóként, pedig már csak két hét van vissza az évből, és jövőre megszűnik ez az adó. A vállalkozásoknak, cégeknek ennyi idejük maradt választani a többi adó közül.
A nyáron elfogadott adócsomagban pecsételődött meg az egyszerűsített vállalkozói adó sorsa. Választani már idén sem lehetett az evát, így várható volt, hogy a törvényhozás kivezeti ezt az adót a közterhek sorából. Erre került sor az idén elfogadott, 2020-ra vonatkozó adócsomagban.
Az eva megszűnése tehát bő fél éve ismert tény, de az érintettek eddig nem nagyon igyekeztek átterelni érdekeltségüket más adó alá. Ennek nyilván vannak nemzeti sajátosságban fellelhető okai - mindig mindent szeretünk az utolsó pillanatra hagyni - de vannak az evásokon kívülálló akadályozó tényezők is.
Például az elmúlt hónapokban teljesen bizonytalanná vált, hogy mi lesz az egyik választási lehetőséggel, a kisadózó vállalkozások tételes adójával (kata). Egyelőre csak a szándék ismert a kormány részéről, hogy szigorítsák az ellenőrzést, tényleges előterjesztés még nem született. Az ügyben nyilatkozott már Varga Mihály pénzügyminiszter, míg Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke lapunkban fejtette ki gondolatait.
Ezekből az derült ki, hogy az alapesetben havi 50 ezer forint adó megfizetésével járó kata szerinti adózást sok helyen alkalmazzák, elleplezve a munkaviszonyt. Ezzel megkárosítják a költségvetést, mert kevesebb közterhet fizetnek be a vállalkozói szerződés után, de a munkavállalónak sem jó ez a helyzet, mert a kata után nagyon alacsony nyugdíjjogosultság képződik.
Ugyanakkor az érem másik oldala, hogy a kata sokat fehérített a gazdaságon, mivel olyanok is közteherfizetők lettek, akik eddig feketén kapták meg a pénzüket.
Akárhogy is, az evásoknak választaniuk kell valami mást, és mai állás szerint 16 066 adóalany erre még nem volt képes. Három - pontosabban négy - út áll előttük: átmennek katába, vagy kivába (kisvállalati adóba), visszatérnek a társasági adó (egyéni vállalkozás esetében szja) alá, vagy megszűnnek.
A szakértők korábban azt valószínűsítették, hogy a legkevésbé a megszűnés jöhet szóba, egy működő vállalkozás ugyanis érték. A 16 ezret meghaladó evás kör viszont azt jelzi, hogy sokan nem tudnak dűlőre jutni, pedig ebben még kalkulátorral is segíti őket a Pénzügyminisztérium. Egy biztos, ha nem rendelkeznek a továbbiakról, akkor automatikusan visszasorolják őket a társasági adó vagy az szja alá.