3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Áder János köztársasági elnök - a miniszterelnök javaslatára - 2020. június 22-ei hatállyal hat évre nevezi ki Virág Barnabást a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének.

A tájékoztatás szerint az ünnepélyes eskütétel 2020. június 23-án, kedden lesz a Sándor-palotában. Virág Barnabás eddig a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért és közgazdasági elemzésekért felelős ügyvezető igazgatója volt.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank új alelnöke. Fotó: MTI
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank új alelnöke. Fotó: MTI

Érdekes, hogy a Budapest Institute of Banking Zrt. (BIB) honlapja már megelőlegezte a kinevezést, napok óta szerepel ugyanis a cég 10 fős tanácsadó testület tagjai között Virág Barnabás neve. A testület elnöke Matolcsy György, az MNB elnöke, a tagok között található még további két MNB-alelnök, Patai Mihály és Kandrács Csaba, továbbá a jegybank egyik ügyvezető igazgatója, Fábián Gergely (aki egyúttal a BIB vezérigazgatója).

Az ő szerepvállalásuk logikusan következik abból, hogy a BIB egyedüli részvényese, a BÉT fő, 81,35 százalékos tulajdonosa az MNB. Emiatt az is magától értetődő, hogy a május 28-án posztjáról lemondott Nagy Mártont az utódjául jelölt Virág Barnabás a BIB tanácsadó testületében is követi.

A Budapest Institute of Banking Zrt. egyébként pont a napokban jelentette be a cégközlönyben, hogy alaptőkéjének egyidejű felemelését és leszállítását határozta el az alapítója, a BÉT. Eszerint 5 millió forinttal nőtt a jegyzett tőke, új részvények kibocsátásával, amelyek értéke 105 millió forint. Így a társaság a tőkeleszállítással együtt is többletforráshoz jut – olvasható a cégközlönyben –, amelynek összege tehát 100 millió forint.

Mivel az alaptőke-leszállítás összege 75 millió forint, a BIB jegyzett tőkéje 125 millióról 50 millióra csökken, azáltal, hogy bevonnak 750 darab törzsrészvényt.

A BÉT kiemelten fontos célkitűzése a tőkepiaci szakma folyamatos fejlesztése és utánpótlása, ezért piaci szereplőket célzó oktatási programját 2017 őszétől kiterjesztette, és megalapította a Budapest Institute of Banking oktatási intézetet – olvasható a tőzsde honlapján.

Alaptőke egyidejű felemelésére és leszállítására általában akkor szokott sort keríteni egy gazdasági társaság, amennyiben akkora vesztesége keletkezik, amelynek következtében rendeznie kell a tőkéjét. Ilyen esetekben általában a saját tőke lesz kevesebb a jegyzett tőkénél, amely helyzet a törvény szerint nem állhat fenn.

Hogy a BIB mostani tőkerendezésénél mi volt a helyzet, s az új részvényeket ki jegyezte le, arról megkérdeztük a társaság addigi kizárólagos tulajdonosát, a BÉT-et, de még nem kaptunk választ, amint az megjön, természetesen közöljük. Arra, hogy mekkora volt az ily módon rendezendő veszteség, a társaság 2019-es beszámolója fényt deríthetne, csakhogy ez még nem jelent meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!