6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Szkeptikus olvasóink bizonyára úgy vélik, ezer más gondja-baja, teendője van az embernek ünnepek előtt, pláne a horrorinfláció közepette ahhoz, hogy a környezetvédelemre gondoljon. De rögtön érdeklődőbbek lesznek, ha kiderül, hogy mindez nem csak a karbonlábnyomot csökkenti, hanem pénzt is meg tudunk így takarítani.

Lássuk sikerül-e!  A greendependent.hu ad nagyszerű tippeket a megvalósításra. Igaz, a legtöbb tanács ellentétes a hagyományos magyar karácsonyi szokásokkal, és életmódváltásra ösztönöz, amire nem mindenki vevő, egyre több az úttörő gondolkodású honfitársunk is.

Nemcsak a külső, hanem a belső világítás mértékét is érdemes kikapcsolni, ha elutazunk. Fotó: Depositphotos
Nemcsak a külső, hanem a belső világítás mértékét is érdemes kikapcsolni, ha elutazunk. Fotó: Depositphotos

A fény a világ számos északi országában hozzátartozik az ünnephez, hogy eloszlassa a téli sötétséget, vagy azért – például az amerikai örök napfény birodalmában –, hogy emelje a pompáját a családi háznak. De nemcsak a külső, hanem a belső világítás mértékét is érdemes kikapcsolni, ha elutazunk. (Legfeljebb egy kis jelző fény pislákoljon, ne tűnjön fel, hogy üres a lakás.)

Éjszakára kapcsoljuk le a díszfényeket, és persze használjunk energiatakarékos fényforrásokat.

Kemény teherpróba: digitális detox

Próbáljunk meg az ünnep során is egy kis karbonmentességre törekedni: tévénézés vagy a számítógépes játékok helyett tereljük össze az egész családot egy jó kis társasjátékozáshoz.

Most nehéz feladat következik: tartsunk digitális méregtelenítést. Jelöljünk ki két teljes napot, amikor semmire és semmilyen eszközzel nem használjuk az internetet: nincs e-mailezés, nincs Netflix vagy Instagram. További digitális detox-tippek számos honlapon megtalálhatók – ilyen célból azért még érdemes netközelbe kerülni…

Tervezzük klímabarátra a karácsonyi menüt és főzzünk energiahatékonyan! Ügyeljünk rá, hogy amit lehet, egy időben főzzünk, süssünk, hogy kihasználjuk a maradék hőt, és azt fordítsuk a konyha melegen tartására.

A maradék sokba kerül

Csak annyit vásároljunk az ünnepekre, és annyi finomságot szedjünk a tányérokra, amennyi el is fog fogyni!  (E témában már a magyar vendéglátás is tud újdonsággal szolgálni: az egyik budai all you can eat étteremben fizetni kell, ha a tányérodon hagyod a fölöslegesen rápakolt és megmaradt ételt.) Törekedjünk olyan ételsor összeállítására, amely figyelembe veszi a hagyományokat, ízletes, egészséges, továbbá szezonális és klímabarát is. 

Otthon olcsóbb a mézessüti is

A legtöbb háztartásban mézeskalács is kerül az asztalra karácsonykor, és sokakban felmerül a kérdés, hogy mi éri meg jobban: otthon elkészíteni vagy boltban megvenni a süteményt?

Nos, a Magyar Energetikai Társaság számításai szerint egyértelműen jobban járunk az otthoni sütéssel. Bár a közlemény kiadása óta az élelmiszerárak jelentősen megemelkedtek, ez csak aláhúzza, hogy az otthoni munka kifizetőbb.

A megadott hozzávalók ára 2022 elején körülbelül 4000 forint volt, a 2016-os 1630 forinthoz képest. Az átlagfogyasztás alatti áramdíjjal (36 forint/kilowattóra) számolva, azonban még most is mintegy 700 forintra jön ki egy adag sütemény, azaz nagyjából 240 darab kis sütemény ára (feltéve, hogy a hozzávalókból 4-6 adag tészta, adagonként 6 tálca, tálcánként 40 mézes készül!). Bónuszként finom meleg és mézes fahéjillatú lesz a konyha, a sütés hője a lakást is melegíti.

Vezessük be a zero waste-t!

Alapelv, hogy csökkentsük az élelmiszerpazarlást, egyben az energiafogyasztást és karbonkibocsátást. Karácsonykor különösen jellemző, hogy túltervezzük a menüt, próbáljunk meg nem beleesni ebbe a hibába. Ha lesz maradék, alkossunk belőle új ételeket! Vezessük be otthon a zero waste konyha-szemléletet – az se baj, ha ünnep után. A jelszó: tervezz, vásárolj és főzz pazarlásmentesen, használd fel az alapanyagokat az utolsó morzsáig, tedd izgalmasabbá a klasszikus recepteket, éld ki a kreativitásodat az újrahasznosításban, és cseréld kisebbre a szemetesedet!

Ajándékozzunk időt!

Abban feltétlenül megegyezhetünk, hogy a karácsonyi ünneplésben a főszerep az együttlété kellene, hogy legyen. Az ajándékozás azonban öröm, és nemcsak annak, aki kapja.

Milyen ajándékot készítsünk, ha el szeretnénk kerülni a túlzsúfolt boltokat, környezetbarátok és energiatudatosak szeretnénk lenni, és ha lehet, spórolni is szeretnénk...? – teszi fel a kérdést a környezetvédelemmel, zöld témákkal foglalkozó online újság.

Ha például elektromos masinát ajándékozunk valakinek, válasszunk energiatakarékosat, és ha esetleg elemes a készülék, csomagoljunk mellé néhány tölthető elemet is.

Még jobban járunk, ha saját magunk készítünk különleges meglepetéseket (befőttet, savanyúságot, süteményt, krémlikőrt, fűszer- és gyógynövényolajokat) vásárlás helyett, vagy közösen eltölthető élményt (koncert- vagy színházjegyet), esetleg időt (gyermekvigyázást) ajándékozunk.

Élmények, gyümölcsfaültetés, állat örökbefogadása

Nyújthatunk élvezetes élményt, például közös kirándulást, főzést, vacsora-meghívást, de gyerek-vigyázást is. A nagyobbacskák mindig kedvelik az élmény-ajándékot: hegymászást, sátorozást, máshol-alvást, és a többi kreatív közös élményt. 

Megfontolhatjuk az adományozást is: gyereknek ilyen például állatkerti állat örökbefogadása, akit aztán meg is lehet közösen látogatni, felnőtteknek pedig egy szívükhöz közel álló ügy támogatása a nevükben (például őshonos gyümölcsfák ültetése a TreeDependent programban keretében).

Mű legyen vagy valódi?

Ha már fa: alapkérdés ilyenkor, hogy mű vagy valódi? Az előbbi, műanyagból készül, nagyon sokáig eláll, csak elő kell szedni ilyenkor a dobozából, gyakorlatilag sosem bomlik le. A valódi fenyők illatosak, igaz, nem olcsó az előállításuk és a szállításuk se. Hosszú évekig kell nevelni, gondozni. Tetemes mennyiség megmarad belőlük az ünnep után, míg végül az utcasarkon fejezik be életüket, hogy jobb esetben bedarálják.

Újabban sokan a legjobb megoldásnak azt tartják, ha a valódi fenyőt elülteti valaki a kertjében, de egyrészt ehhez kert kell, meg nem árt szaktanácsadás sem: nem mindegy hova, milyen talajba, fény-árnyék viszonyba. No meg illik-e a fenyő a kert általános képéhez, növényvilágához, stílusához? Ez ügyben tehát nem árt kertésztől szaktanácsot kérni.

Köztes megoldás, főleg, ha nincs a családban kisgyerek, ha a kerti fenyőt díszítjük fel és a szobában csak fenyőágakat helyezünk el, ad abszurdum, egy kis házilag barkácsolt kézműves fácskát állítunk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!