Mától bezártak az iskolák a koronavírus járvány miatt, ezért tantermen kívüli digitális munkarendet vezettek be. A legtöbb iskolában ez szerdán, csütörtökön keződik, addig az iskolai cuccokat lehet hazavinni az inzézményekből, tantestületi értekezletek vannak és megpróbálják gyorstalpalókkal kiképezni a tanárokat és a diákokat a digitális oktatásra.
"Március 16-án és 17-én a tantestület fölkészül a távoktatásra, ami 18-án, szerdán indul. Ennek részleteiről, forgatókönyvéről a honlap folyamatosan fog tájékoztatni. Addig az osztályfőnökök felmérik a diákok internetes hozzáférési lehetőségeit is. Az alsó tagozaton a távoktatás a tervek szerint szerda után indul" - közölte például az ELTE Radnóti Miklós gimnázium. Itt amúgy a Canvas rendszert használják, amiben kitűnően nyomon lehet követni a félév során tárgyalt témaköröket a tematika segítségével. A diákok munkái a felületen rendszerezetten gyűjthetőek, értékelést és visszajelzést kaphatnak az oktatójuktól és akár egymástól is. Az iskola bezárásával megszűnik az étkezés. Mindenkinek magának kell lemondania a már befizetett napokat.
Az ország egyik legjobb iskolájának számító Eötvös József gimnáziumban is várhatóan szerdán indul az oktatás. "Az oktatás március 18-án, szerdán kezdődik. A formákról a tanárok értesítik diákjainkat a keddi nap folyamán" - közölte a gimnázium. A szintén elit gimnáziumnak számító veszprémi Lovassy László gimnáziumban még nincs pontos menetrend, de felhívták a figyelmet arra, hogy a tantermen kívüli munkarendre történő átállás azt jelenti, hogy az iskolában nem tanítási szünet van, hanem más módszerekkel történik az ismeretek megosztása. A hétfői és keddi napon biztosítják minden diák számára kiscsoportokban, hogy az épületben maradt felszereléseit elvigye. Az étkeztetés pedig önkormányzati feladat, amelyben az iskola csak közreműködőként vesz részt.
A váci piarista gimnáziumban oktatás fő helye a Google Classroom/Tanterem lesz. Minden tanuló órarendje szerinti összes tantárgyához létrejön egy ilyen virtuális tanterem. Az órarend szerint minden aznapi óra, tananyag és feladat megjelenik az adott tantárgy tantermében az adott napon 8-14 óra között. A szaktanárok és osztályfőnökök minden tanítási napon 8-15 óra között rendszeresen figyelik levezésüket, válaszolnak kérdéseikre. "Fontos, hogy a diákok számára a kényszerű szünet ne váljék parttalan semmittevéssé, ami nagyon káros lenne a fiúknak. Ezért tanáraink előre láthatóan szerdától a tanóráknak megfelelő valós időben a digitális világ eszközeinek segítségével távoktatást tartanak. Ebben az új pedagógiai kihívásban az első időben még nem leszünk nagyon gyakorlottak, de aztán majd belejövünk" - írta a Pannonhalmi Bencés Gimnázium nevében Albin atya. A diákokkal már összeállították a kommunikációs csoportokat, hogy ez a fajta oktatás rendben elindulhasson. Abban kérték a szülők támogató segítségét, hogy a fiúkat emlékeztessék a távoktatásban való részvételi kötelezettségükre, és délelőttönként tegyék számukra lehetővé a mobiltelefonjuk
vagy az otthoni számítógép használatát.
Folyamatosan frissül a módszertani ajánlás az Oktatási Hivatal oldalán, és érkeznek a segítő, támogató felajánlások. "Javasoljuk, hogy a pedagógusok jelöljék meg azokat az interneten elérhető információforrásokat, amelyeken a tanulók a tanulást támogató segédanyagokat, vagy magát a tananyagot elérhetik. A KRÉTA rendszerben a házi feladatok funkcióval az otthoni tanulás támogatásához feladatok, tananyagok juttathatók el a tanulókhoz és szüleikhez" - közölte a hivatal. persze vannak felkészültebb iskolák is. A budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium tanárai a távoktatás feltételeiről és módszereiről egyeztettek. Bár az iskolában ötödik éve digitális tanítás zajlik.