Bécsben relatíve olcsóbban lehet lakást bérelni, mint Budapesten vagy Varsóban — számolta ki a Vakmajom Facebook bejegyzésében.
A Deloitte Property Index 2024 adatai szerint a négyzetméterenkénti havi bérleti díjak 2023-ban három, szubjektíven kiemelt nagyvárosban a következő volt:
- Varsó 16,7 euró;
- Budapest 11, euró;
- Bécs 10,5 euró
A legdrágább európai városokban, például London, Dublin, Párizs esetében ez 30 euró fölött van.
Ha hozzávesszük a városokban elérhető havi átlagos nettó béreket a Numbeo szerint:
- Bécs 2774 euró;
- Varsó 1820 euró,
- Budapest 1075 euró.
Ennek megfelelően egy átlagos, 50 nm-es lakás bérleti díja az átlagos havi fizetés arányában:
- Budapest 565 euró, azaz 52 százalék;
- Varsó 835 euró, azaz 46 százalék;
- Bécs 525 euró, azaz 19 százalék.
Bécsben sok az önkormányzati bérlakás
Bécsben toronymagasan a legolcsóbb a lakhatás, minden szempontból az. És ennek egyetlen oka van, a nagy tömegű, olcsó, városi tulajdonú bérlakás, amit Ausztriában 100 éve építenek. A lakásállomány mintegy 40 százaléka ilyen, és a piaci árak felén-kétharmadán lehet bérbe venni őket. Ez húzza le az átlagos bérleti díjakat, és a piaciakat is.
Az olcsó lakhatásra egyetlen hatékony megoldás van: építeni, építeni és építeni – vélekedik a szerző.
Semmilyen támogatás nem használ, mert csak felveri az árakat. Az árszabályozás nem használ, mert szűkíti a kínálatot, hiányt teremt és felveri az árakat. Az ingatlanok hasznosításába való szabályozói beleszólás, pl. a rövidtávú bérletek korlátozása sem használ, csak feketepiacot teremt, és amúgy is brutális megsértése a tulajdon szentségének: nem az ingatlantulajok feladata a lakhatási kérdések megoldása.
Egy dolog használ: a kínálatteremtés, a lakásépítés. Egyetlen elfogadható beavatkozás a piacba - már ha egyáltalán be akarunk avatkozni, és segíteni kívánunk azokon, akik piaci alapon nem tudják megoldani a lakhatást. Ez filozófiai kérdés — állapítja meg Vakmajom.
Nota bene, nem semmi, hogy Varsóban már 80 százalékkal magasabbak a fizetések, mint Budapesten, a havi ezer euró az európai szinten nem más, mint éhbér. És ugyan a bérleti díjak is magasabbak, az általános bolti árszínvonal viszont alacsonyabb, fényévekre került a lengyel életszínvonal is, lassan másik bolygó.