A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) már januárban jelezte Facebook-oldalán: több dolgozó olyan helyzetbe került, hogy egyhavi bérük már nem fedezi az alapvető élelmiszerekre és gyógyszerekre szánt kiadásokat, a rezsiköltségeket, illetve az emelkedő árak miatt sokan gyermekük oktatását, ruháztatását sem tudják megfelelően biztosítani – írja az Infostart.hu.
A sztrájkot egyelőre csak a kormánytisztviselők körében kezdeményezik, de az MKKSZ nyitott az önkormányzati köztisztviselők irányába is, ha a sztrájk szándékával megkeresik őket.
A szervezet szerint az alacsony fizetések miatt a kormányhivatalokban óriási a létszámhiány, ami a közszolgáltatások minőségének a rovására megy. Úgy vélik, ha nincs elég ügyintéző, azt az ügyfelek szenvedik meg, mert a kormányablakoknál olyan hosszú sorok alakulhatnak ki, mint az egészségügyben.
Az MKKSZ elnöke az InfoRádióban elmondta: megpróbáltak tárgyalásokat kezdeményezni a kormánnyal a fizetésemelés érdekében, de hiába írtak több levelet is az illetékeseknek, nem történt előrelépés az ügyben. Az érdekképviselet megítélése szerint meg kellene duplázni a kormánytisztviselők fizetését. Boros Péterné felidézte: Orbán Viktor miniszterelnök nemrég azt a célt jelölte ki, hogy két-három éven belül bruttó egymillió forint legyen az átlagbér itthon. Ehhez képest
a kormányhivatali dolgozók havi nettó bére 250 és 350 ezer forint között van, és 2022 óta nem részesültek bérfejlesztésben.
A keresetnövelésből kimaradtak a kormányhivatali dolgozók, továbbá a járási hivatalok, kormányablakok, földhivatali szakterülettel kapcsolatos intézmények munkavállalói, akik közül országszerte sokan jelezték, részt vennének egy sztrájkkezdeményezésben, mert elégedetlenek a jelenlegi helyzetükkel – mondta Boros Péterné. Az MKKSZ elnöke megjegyezte: minden előírást be fognak tartani, megvizsgálják, milyen lehetőségeik vannak, és mindezek ismeretében közlik majd, hogy mikor lehet esetlegesen munkabeszüntetést tartani.