A járványhelyzet enyhülése miatt az operatív törzs már csak készenléti üzemmódban működik, így napi tájékoztatókat sem tartanak már - ennek ellenére a keddre meghirdetett heti tajékoztatót csak bő 20 perces késéssel sikerült elkezdeni.
Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos a friss járványügyi adatok ismertetésével kezdte a tájékoztatót - ezekről ebben a cikkben írtunk részletesen délelőtt.
Lassult az oltottak számának növekedése
A tisztifőorvos felidézte: az utóbbi napokban kevesebb lett az első oltást felvevők száma, az 5 milliomodik oltás beadása után lassult a növekedés. Fontos, hogy mindenki felvegye a második oltást is: a jelenlegi ismereteink alapján a nálunk használt vakcinák a mutánsok ellen is hatásosak.
A lakosság 53 százaléka kapta már meg a védőoltást, az uniós átlag 37 százalék. Aki regisztrál, az szinte már másnap beoltathatja magát - mondta Müller Cecília. A harmadik hullám lezajlott, de a vírus velünk maradt, továbbra is fontos az egyéni védelem. Zajlik a külhoni magyarok és a nálunk élő külföldiek regisztrációja is, valószínűleg június 2. felében indulhat meg az ő oltásuk.
A vakcinaszállítmányok folyamatosan érkeznek - ma 439 920 adag Pfizer és 60 ezer adag Janssen érkezik, érkezett az országba, péntekre pedig 64 800 adag Modernát várnak.
Indiai mutáns: nincs újabb eset Magyarországon
Továbbra is leginkább a brit variáns fertőz nálunk, két esetben azonosították eddig az indiai variánst, ezekről már korábban is beszámoltak, nincs újabb felderített eset - az egyik beteg már meggyógyult, a másiknak a rehabilitációja zajlik. Egyik esetet sem lehetett külföldi utazással kapcsolatba hozni; a kontaktkutatás során vett minták egy részének kiértékelése még tart.
Jelenleg egyébként a fertőzöttek átlagéletkora 42 év - a legtöbb fertőződés továbbra is az aktív korú, dolgozó lakosság körében történik. Pest megyében és Budapesten azonosították a legtöbb fertőzöttet, a harmadik helyen Borsod megye áll. Nógrád és Somogy megyében pedig a legalacsonyabb az új fertőzöttek száma jelenleg.
Müller Cecília arról is beszélt: a szennyvízmintákban határozottan csökken a koronavírus koncentrációja a legtöbb helyen.
Az operatív törzs dönti el, hogy oltsák-e a 12-15 éveseket
A 12 év felettiek koronavírus elleni oltásáról érkezett kérdések kapcsán elmondta: az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a 12-15 évesek oltását is - a helyzetet egyelőre vizsgálja az operatív törzs, és döntenek majd arról, hogy Magyarországon alkalmazzák-e és ha igen, mikor a 12-15 éves korosztály védőoltását.