7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szinte alig volt olyan magánegészségügyi szolgáltató, amely a koronavírus második évében ne teljesített volna szépen. 2021-ben ugyanis érzékelhetően még inkább a magánpiacot keresték az emberek az akadozó állami egészségügyi elláttásból menekülve.

Ismét megnéztük, hogyan teljesítettek a magánegészségügyi szolgáltatók a tavalyi évben, bár sajnos ismét nem lehet teljes a kép, ugyanis még mindig hiányoznak olyan piacvezető cégek beszámolói, mint a Doktor24, a Medicover vagy a TritonLife Magánkórház. Ezzel együtt, mégis érdekes a privát szektor bevételeinek böngészése, alátámasztva azt a tendenciát, ami az elmúlt két évet jellemezte a Covid-járványban.

A legnagyobb árbevétel: ismét a Synlab Magyarországé

Nagyot ugrott a 893 főt foglalkoztató cég bevétele, amely ezzel magyarázzák a növekedést: 

„A pandémia második hullámában a PCR vizsgálatok mellett bevezettük a Covid IGG tesztelés is, mely a 2021-es üzleti év során számottevő volument és forgalmat jelentett a társaság számára” – áll beszámolójuk kiegészítő mellékletében.

Azt is írják, hogy az orosz ukrán helyzet eleinte a Sberbank leállása miatt érintette a céget az adminisztratív átállások miatt, de ezeket hatékonyan kezelték, és csatlakoztak a kezdeményezéshez, melynek keretében hazai magánegészségügyi szolgáltatók közösen segítik az Ukrajnából érkező menekülteket.

A második legnagyobb forgalmat a Budai Egészségközpont érte el. Tavaly a cég alapítójának 25 százalékos tulajdoni hányadát Csányi Sándor, az OTP vezérigazgatójának cége, a Bonitás 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt. felvásárolta, így már 100 százalékos részesedéssel bír. Ritka, hogy magánegészségügyi cég létükre bevételeik szinte fele-fele részben a privát szolgáltatás, és a NEAK-finanszírozott betegellátás között oszlik meg.

Harmadik helyre ugrott fel a 122 főt foglalkoztató Dr. Rose Magánkórház, amely 2021-ben 600 millió forintos fejlesztést eszközölt, köztük megújították a képalkotó diagnosztikai hátteret, a 3 műtőt és a szülészeti részleget, fejlesztették a diagnosztikai eszközparkot, valamint jelentős beruházásokat valósítottak meg a koronavírus-járvány miatti fokozott sterilitás érdekében. A Budapest Plasztikai Intézet pedig 2021 októberétől integrálódott a Dr. Rose Magánkórházba.

A negyedik helyen végzett a pécsi Da Vinci Magánklinika, melyet 2021. év végén a Doktor 24 felvásárolt. Az ügylet a hazai privát egészségügyi szektor történetének legnagyobb akvizíciója volt.

Az ismét szép bevételt produkáló Premed Pharma működteti az Optimum Szemészetet is, ahol egynapos szemsebészeti tevékenységet is végeznek, s „2021-ben jelentős árbevétel emelkedést tudtak realizálni azáltal, hogy a választott idejű műtétek az Optimumban megfeszített erővel zajlottak, és erőteljesen nőtt a magánellátás keretében igénybe vett szürkehályog műtétek száma, ugyyanis 2021. novemberétől részt vesznek a várólista csökkentési programban is”.

Legnagyobb adózott eredmény

A Budai Egészségközpont nyeresége megháromszorozódott, 344, 4 millióról 1,3 milliárd forintra. Az 525 főt foglalkoztató cég új vezetője, Csernavölgyi István, a Budai Egészségközpont új vezetője pár hete a Népszavának arról beszélt, hogy zászlóshajóként megmarad a gerincgyógyászat, melyben további fejlesztéseket terveznek, de más területeken is magas szintű ellátást szeretnének működtetni, miközben méretben is kategóriát fognak ugrani. „A műtőink száma a mostani 7-ről 15-re nő, a betegágyak száma 150-ről 250-re bővül, és ezekkel párhuzamosan az egyéb szükséges kapacitásokat is növelni fogjuk, amibe beleértem az intenzív osztály méretét és a foglalkoztatottaink létszámát is.

A második legnagyobb nyereség a Dr. Rose Magánkórházé, őt követi a Synlab, akinek több, mint felére esett vissza a profitja, de a 834,3 millió forintot osztalékként ki is fizették. 

Legnagyobb nyereség-növekedés

A Maternity Magánklinikáé, ahol saját bevallásuk szerint a 2020. évi Covid-19 járvány miatti lezárásokat követően a klinika forgalma megnövekedett, amihez hozzájárult az állami egészségügyi intézmények járvány miatti leterheltsége. Ennek köszönhetően remekül sikerült a 100 fős cég elmúlt éve, ahol nem csak a forgalmuk ugrott meg erőteljesen, de nyereségük megnégyszereződött:118,3 millióról 510,1 millió forintra.

De a Da Vinci Magánklinika sem búslakodhat, adózás utáni nyereségük náluk is majdnem négyszer több lett, mint 2020-ban. 

Legnagyobb veszteség(növekedés)

Érdekesség, hogy a Duna Medical Center növelte nettó árbevételét, ennek ellenére a tavalyinál is nagyobb veszteséget könyveltek el, ami minden bizonnyal a tavaly elkészült nyolcemeletes, húszezer négyzetméter alapterületű új kórházépületet nyitásának köszönhető. A beruházás magánforrásból valósult meg, értéke meghaladta a 40 millió eurót (14,3 milliárd forint). Így a tavalyelőtti 300 milliós veszteség után 2021-ben 913 milliós mínusszal zárták az évet. A DMC-ben 2020-ban még 97 fő, tavaly már 149 fő dolgozott.

Akik kimaradtak

Affidea Group: a tavaly az élmezőnyben végzett Affidea beszámolója nincs fent még, ugyanis a Groupe Bruxelles Lambert (GBL) egymilliárd euró értékben felvásárolta a cég többségi tulajdonrészét. Ez a GBL első jelentős befektetése az egészségügyi szektorban. A tranzakció várhatóan 2022 harmadik negyedévében zárul le. 

TritonLife Magánkórházak: bár még nincs fent a tavalyi beszámolójuk, de mivel 2019-ben 3,2 milliárd, 2020-ban 4,3 milliárdos nettó árbevételt produkáltak, minden bizonnyal az élmezőnybe tartoznak most is. 2019-es nyereségüket (80,4 millió) 2020-ban sikerült 331,1 millió forintra növelni. A TritonLife Csoport egyébként dinamikusan növekszik, a tavaly alapított Tritonlife Savariának, valamint a TritonLife Partiscumnak érthetően még nincs értékelhető időszaka. A TritonLife Gerincgyógyászati Központot szintén tavaly hozták létre, de fél éves beszámolójuk szerint ez idő alatt is sikerült 5,3 millió forintos bevételt összehoznia, igaz, még 330 ezer forintos veszteséggel.  

Doktor24: ugyan nincsenek fent még a tavalyi adataik, de 2019-ben 2 milliárd forintos árbevételt értek el 14,5 milliós nyereség mellett. Ám minden bizonnyal jócskán változhattak számaik, hiszen igen eseménydús évet tudhatnak maguk mögött. Nemcsak vadonatúj kórházuk nyílt meg a OneBudapestben, de szeptemberben Doktor24 az Union Vienna Insurance Group Biztosító Zrt-vel karöltve megvásárolta a LIFE Egészségcentrumot, illetve ahogy fent említettük, a pécsi Da Vinci Egészségügyi Szolgáltató Kft.-t is. Egyébként a Doktor24 ügyvezető igazgatója, Lancz Róbert lett  időközben a Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének új elnöke.

Medicover: ismét nincs fent a beszámolója, de a 2020-as is csak 2021 októberében került fel. Ebből az derül ki, hogy 10,5 milliárd forintról 13,4 milliárd forintra tornázták fel árbevételüket, míg 832,2 milliós veszteségüket 2020-ra 1,6 milliárdos nyereséggé változtatták át. Tavalyi árbevételük alapján egyébként így az előkelő második helyen állna a cég. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!