A nyugdíjkiegészítés kérdésköre is szóba került a hétfői Kormányinfón, ahol arra volt kíváncsi a Népszava újságírója, hogy lesz-e idén is előrehozott nyári nyugdíjkiegészítés. Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az alábbi választ adta:
"Ha erre okot adó körülmény van, akkor azt novemberben fogják kifizetni. Hozzátette: amikor látszik, hogy az infláció magasabb lesz, akkor szokta ezt előrehozni a kormány. Most azonban az látszik, hogy az infláció nyáron visszazuhan, így nem gondolkoznak abban, hogy előrehozzák a nyugdíjkiegészítés kifizetését."
Nem is kellett sokat várni egyfajta reakciót e kijelentésre, hiszen a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb gazdasági előrejelzése alapján "lesz okot adó körülmény" a novemberi nyugdíjkiegészítésre.
Három hónappal ezelőtt ugyanis még 15 és 19,5 százalék közé várták az idei infláció alakulását, most viszont kicsit összébb húzták ezt a sávot a jegybanki szakemberek.
Az MNB-nél úgy látják, idén 16,5, valamint 18,5 százalék között lehet az éves átlagos infláció mértéke. Vagyis ez alapján biztosan nyugdíjkorrekciót kell novemberben fizetnie a kormánynak - mégpedig legalább 1,5 százalékosat -, hiszen év elején ettől alacsonyabb mértékben, 15 százalékkal emelték az ellátásokat.
Amennyiben a legkedvezőbb, 16,5 százalékos pénzromlási ütemet vesszük figyelembe, akkor 1,5 százalékos korrekciót kell végrehajtania a kormánynak. Ez az átlagos nyugdíj szintjén havi plusz 3120 forintot jelent. Mivel a kiegészítés visszamenőleges hatályú, egy átlagnyugdíjban részesülő személy novemberben 34 320 forint pluszt kaphat kézhez.
Érdekesség, hogy jelen állás szerint a kormány 2024 vonatkozásában úgy tűnik, hogy túlbecsüli az infláció mértékét, így a tervezett nyugdíjemelés is meghaladja majd a pénzromlási ütemet. Mint ismert, a kormány a 2024-es költségvetést 6 százalékos inflációval tervezte, ami egyben a nyugdíjemelés várható mértékét is jelenti. Ezzel szemben a Magyar Nemzeti Bank szakemberei jövőre 3,5 és 5,5 százalék közé várják az inflációt a jelenleg rendelkezésre álló információk birtokában.
A jegybank friss prognózisai közül a másik, a GDP-re vonatkozó sem érdektelen a társadalom legidősebbjei számára. Ennek mértékétől függ ugyanis a nyugdíjprémium. Ha ugyanis az éves gazdasági növekedés mértéke meghaladja a 3,5 százalékot, akkor a kormány nyugdíjprémiumot fizet, ami legfeljebb egyszeri, 80 ezer forint lehet. Nos, ezt illetően abszolút nem változtak a kilátások a friss prognózisok tükrében sem, hiszen a jegybanki szakemberek változatlanul hagyták annak márciusban becsült mértékét. Idén esély nem mutatkozik prémiumra, hiszen a növekedés mértéke 0 és 1,5 százalék között alakulhat, jövőre pedig szinte biztosnak tűnik, ugyanis az MNB 3,5 és 4,5 százalék közé várja a GDP-növekedést.
(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.)