"A paksi termelési költség a 2021-es mérlegadatok alapján 12-13 forint kilowattóránként, ennyiért termelik meg az áramot, amely azután bekerül az MVM portfóliójába. Kérdés, kinek adja el azt az MVM, és milyen áron. A vállalat jelenleg hatósági áron adja el ezt az áramot a lakosságnak, a maradékot pedig piaci áron kell értékesítenie. Nem is adhatja el másként az állami cég, mert ha csak 10 százalékkal a piaci ár alatt adná el, az már hűtlen kezelésnek számítana – hacsak nincsen rá valamilyen jogszabály. Az tehát nem lehetetlen, hogy a Paksi Atomerőmű és a Mátrai Erőmű áramából az önkormányzatok is részesüljenek, csak ehhez a kormánynak jogszabályt kell módosítania, hogy a cég egy meghatározott intézményi, vállalati kör számára költségalapon számolt hatósági áron adhassa el az áramot" - mondta Mártha a hvg.hu-nak.
A vezérigazató arra is kitért, hogy ha gondosan kiválogatják a legfontosabb kört, tehát a tömegközlekedést, valamint a közvilágítást – amely úgyis csak éjszaka kell, amikor eleve alacsonyabb a rendszer terhelése – és a kiemelt, létfontosságú intézményeket, mint például a kórházakat, iskolákat, óvodákat, bölcsődéket, akkor minderre elég a Paksi Atomerőmű és a Mátrai Erőmű termelése, mégpedig úgy, hogy közben a teljes lakossági kör számára is fennmaradna a rezsicsökkentett áram.
"Ha nem történik valami – ha nincs gyors uniós megállapodás, és nem érkezik meg a brüsszeli pénz; vagy nincs vége gyorsan a háborúnak, és nem normalizálódik az európai energiapiac; vagy nem jön egy felpattanás az európai gazdaságban –, akkor drasztikusan vissza kell fogni az energiafogyasztást, korlátozni kell rengeteg intézmény működését, a forint még tovább fog romlani, és egy csomó vállalat be fog zárni" - fejti ki Mártha Imre.