3p

A munkanélküliségi ráta 3,6 százalékra csökkent, a foglalkoztatottak száma pedig megközelítette a 4,5 milliót. Ez lényegében a teljes foglalkoztatottságnak felel meg, a javuláshoz viszont szerkezeti változásra van szükség.
 

Továbbra is mélyponton van a munkanélküliségi ráta: május és július között átlagosan 3,6 százalékos volt, ez megegyezik az április-júniusban mért értékkel és 0,6 százalékpontos csökkenést jelent éves összevetésben. A foglalkoztatottak száma május-júliusban 4,84 millió volt, ez a múlt év azonos időszakához képest 50 ezres növekedést jelent.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a friss munkaerő-piaci adatokról azt mondta, kedvező, hogy éves szinten több mint 90 ezer fővel nőtt az úgynevezett elsődleges piacon dolgozók száma, a közfoglalkoztatottaké pedig közel 40 ezer fővel csökkent. Az új adatokból látszik az is, hogy külföldön dolgozók száma éves szintén csekély mértékben – 5 ezer fővel csökkent – az előző hónapokhoz képest pedig stagnált.

A szakember szerint a magyar gazdaság lényegében elérte a teljes foglalkoztatottságat. Akik most munka nélkül vannak, azokat nem vagy csak nagyon nehezen lehetne visszaterelni a munkaerőpiacra.

Áprilisi cikkünkben azt írtuk, a munkaerőtartalékon felül még 51 300 embernek kellene dolgoznia ahhoz, hogy a statisztika elérje az Orbán által megfogalmazott 3 százalékos munkanélküliségi rátát. 

 

Orbán Viktor egyik gazdaságpolitikai célja a 3 százalékos munkanélküliség volt
Orbán Viktor egyik gazdaságpolitikai célja a 3 százalékos munkanélküliség volt


„Ugyanakkor az is látszik, hogy sok ágazatban, például az építőiparban jelentős feszültségeket okoz a munkaerőhiány. Ahhoz, hogy javuljon a helyzet, képzésekre, oktatásra lenne szükség. Az érintetteknek olyan tudást kell adni, amelyre van kereslet a magánszektorban és az elsődleges munkaerőpiacon. Az állami szférában dolgozók egy részét is érdemes lenne a magánszférába terelni. Pozitív változást hozhat, hogy a legfrissebb kormányzati tervek szerint az állami szektorban egy karcsúsítási program indul. Az viszont fontos kérdés, hogy az állami szektorban felszabaduló munkaerőre lesz-e igény a magánszektorban. Elképzelhető, hogy csak át- vagy továbbképzéssel lehet érdemi eredményt elérni ezen a téren” – mondta a szakember.

A jövőben a távmunka és a részmunkaidő térnyerése is segíthetne a munkaerő-piaci problémákon, ezek aránya ugyanis Magyarországon nemzetközi összevetésben alacsony. Németh Dávid szerint az idén 3,6 százalékos maradhat a munkanélküliségi ráta, lejjebb már nem igazán tud menni. A már említett szerkezeti lépésekkel azonban kiegyensúlyozottabbá tehető a munkaerőpiac.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!