3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Negyedéves és éves bázison is egyaránt a legjobb első negyedéves teljesítményt tudta felmutatni a magyar gazdaság.

A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint az előző negyedévhez képest 1,5 százalékkal, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 5,2 százalékkal növekedett a magyar gazdaság a szezonálisan és naptárhatással megtisztított adatok szerint. Ez nem csak hazai viszonylatban számít rendkívüli teljesítménynek - 2000 első negyedéve óta nem volt ennél jobb évkezdete a gazdaságnak -, de uniós viszonylatban is minden más tagállamot sikerült leelőzni.

A magyar teljesítmény negyedéves és éves bázison ahhoz a szűk csoporthoz sorolható, ahol kiemelkedő volt a növekedés. Negyedéves bázison az adatokkal rendelkező tagállamok között mindössze 4 ország tudott 1 százaléknál is gyorsabb növekedést felmutatni:

  • Magyarország áll az élen 1,5 százalékkal,
  • mögötte 1,4-gyel Lengyelország,
  • 1,3-mal Románia,
  • 1,1-gyel Bulgária,
  • Litvánia pedig 1 százalékos pluszt tudott összehozni.
 

A rangsor legvégén jelenleg Lettország áll, ahol egyedüliként esett vissza a gazdasági teljesítmény, 0,3 százalékos csökkenésről közölt adatot az Eurostat. Belgiumban és Olaszországban pedig mindössze 0,2-0,2 százalékos növekedést mutatott a gazdaság, míg a francia, az osztrák és a dán GDP sem bővült ennél sokkal többel, csupán 0,3 százalékkal.

Előző év azonos időszakához képest is nagyon hasonlóan alakul a tagállami rangsor élmezőnye:

  • Magyarország mutatta fel a legnagyobb, 5,2 százalékos növekedést, amivel épp csak meg tudtuk előzni keleti szomszédunkat.
  • A román gazdaság ugyanis 5,1 százalékkal bővült,
  • a dobogó harmadik fokára pedig Lengyelország került 4,6 százalékos plusszal.

Említésre méltó még a régióból Szlovákia teljesítménye is, hiszen 3,8 százalékos bővülést regisztráltak, akárcsak Litvániában; a leggyengébb teljesítményt a V4-ek közül ezúttal a cseh gazdaság hozta össze, 2,5 százalékos éves növekedési ütemmel.

A negyedéves és éves adatok ismeretében jól kirajzolódik, hogy tényleg a közép-kelet-európai régió számít Európa gazdasági motorjának, olyannyira, hogy itt 2-2,5-szer gyorsabb növekedés jellemző az uniós átlag 1,5 százalékhoz képest éves bázison. Az előző negyedévhez képest az EU átlagos bővülése mindössze 0,5 százalék volt a friss adatok szerint.

Az éves összevetésű rangsor legvégén Olaszország áll, melynek gazdasága 2018 első negyedévéhez képest csupán 0,1 százalékkal tudott növekedni, de a német gazdaság sem lehet túlságosan büszke a 0,7 százalékos bővülésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!