2p

Literenként 10 forintot igényelhetnek vissza jövőre a kereskedelmi gázolaj jövedéki adójából a fuvarozók, emellett a kormányzat bevezeti az ágazatban a minimális szolgáltatási díjat a nyomott áron dolgozók visszaszorítása érdekében.

A fuvarozók képviselőivel folytatott párbeszéd eredményeként a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) javaslatára a kormány arról döntött, hogy újabb intézkedésekkel segíti a stratégiai jelentőségű ágazat szereplőinek megerősödését, ezáltal a magyar árufuvarozásban tevékenykedő vállalkozások versenyképességének további növelését – jelentette be keddi közleményében a minisztérium.

A kormány döntése szerint egyfelől a jelenlegi 3,5 forintról 2024-től majdnem háromszorosára, tehát 10 forintra nőhet a kereskedelmi gázolaj jövedéki adójából visszaigényelhető literenkénti összeg. A kormány az intézkedés kapcsán azt várja el a fuvarozóktól, hogy a hazai fuvarozók a magyar áruk szállításához szükséges üzemanyagot itthon tankolják gépjárműveikbe. (A jövedéki adót az Orbán-kormány több mint 32 forinttal akarja emelni, az ehhez szükséges törvnyt az Országgyűlés fideszes többsége már meg is szavazta – a szerk.)

A kormányzat az intézkedésért cserébe elvárja, hogy a fuvarozók Magyarországon tankoljanak. Fotó: Depositphotos
A kormányzat az intézkedésért cserébe elvárja, hogy a fuvarozók Magyarországon tankoljanak. Fotó: Depositphotos

A versenyképességet növelő intézkedések részeként a GFM javaslatára a jövőben a feladó által megbízott fuvarozó a teljesítésbe további maximum egy alvállalkozót vonhat be. Emellett a magyar logisztikai és szállítási ágazatban javasolják bevezetni a minimális szolgáltatási díjakat, amelynek három típusa: a minimális szolgáltatási alapdíj, amely a megtett úttal járó útdíj háromszorosa, továbbá a rakodási és raklap válogatási díj, amelynek minimum összege bruttó 10 795 forint, valamint az állásidőre járó állásdíj, amely legalább bruttó 8636 forint.

A bevezetett minimális díjak azon magyar vállalkozások számára jelentenek könnyebbséget, amelyek tisztességes feltételek mellett szolgáltatnak, de kénytelenek más, piacszerzési céllal nyomott áron szolgáltató vállalkozásokkal versenyezni.

A közlemény megemlíti, a logisztikai szektorban jelenleg közel 2500 vállalat több mint 280 ezer főt foglalkoztat, az ágazat pedig a GDP 5 százalékát állítja elő. A tárca szeretné elérni, hogy ez az arány 2030-ra 10 százalékra növekedjen.

(MTI nyomán)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!