A kínai kereskedelmi minisztérium közölte, hogy az amerikai és a kínai delegáció elmélyült és részletes véleménycserét folytatott a közös érdeklődésre számot tartó kereskedelmi és strukturális kérdésekről. Ez pedig megvetette az alapját egy megállapodásnak e kérdések körében.
Az amerikai küldöttség szerdán kiadott közleményében részletek ismertetése nélkül csak azokat a tárgyalási pontokat sorolta fel, amelyekről december elején Donald Trump amerikai és Hszi csin-ping kínai elnök is említést tett.
A világ két legnagyobb gazdaságának képviselői először ültek tárgyalóasztalhoz azóta, hogy Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök december elején Buenos Airesben személyes találkozójukon március végéig, 90 napra kereskedelmi tűzszünetet kötött, esélyt adva a hónapok óta dúló vámháború lezárásának.
A Jeffrey Gerrish, az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselőjének helyettese által vezetett amerikai küldöttségben a mezőgazdasági, a kereskedelmi, az energetikai és a pénzügyminisztérium magas rangú vezetői is helyet kaptak.
Trump elnök arra akarja rávenni Kínát, hogy csökkentse a kétoldalú kereskedelmi forgalomban kialakult hatalmas többletét, változtasson kereskedelempolitikáján, hagyjon fel a technológiai transzferek kikényszerítésével és a csúcstechnológiai vállalatok állami támogatásával, tartsa tiszteletben a szerzői jogokat. Peking tagadja a vádakat, és az iparpolitikájának megváltoztatását célzó követeléseket úgy értékeli, mint a Kína gazdasági növekedésének fékezésére tett kísérlet.
A befektetők sem bizakodnak annyira
A pekingi tárgyalásokat övező jó rezgések dacára a konkrétumok hiánya némileg visszavetette a befektetők derűlátását, amelynek köszönhetően az elmúlt napokban szárnyaltak a pénz- és tőkepiacok. Részben a csalódottság következményeként csökkenésre váltottak a részvényindexek a világ vezető tőzsdéin.