4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Vida Józsefhez tartozó Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. már több üzletet is sikeresen lebonyolított a borvidéken.

Röviden így írható le a lényeg: a kormánypárti TV2 tulajdonosa bizalmi vagyonkezelőként megszerezte Mészáros Lőrinc borászának tokaji cégét. Az Opten adatbázisából ugyanis kiderült: a bodrogkisfaludi Winemajor Hungary Zrt.-nek bizalmi vagyonkezelőként augusztus 1-e óta az Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. a tulajdonosa.

A történet 2021-ben kezdődik. A 24.hu írta meg, hogy a világ egyik leghíresebb borvidékén, a franciaországi Bordeaux-ban vásárolt neves történelmi szőlőbirtokot egy olyan társaság, amelyet Mészáros Lőrinc borásza és egyben üzlettársa alapított. A Les Salles-de-Castillon településen 1782-ben létrehozott Chateau de Clotte borbirtok a francia földhivatali adatok szerint 2021 szeptemberében került hivatalosan Kalocsai László bordeaux-i cége, a Winemajor SAS tulajdonába.

Szintén a lap cikkéből derült ki, hogy a Chateau de Clotte birtokot megvásárló francia részvénytársaság kizárólagos tulajdonosa Kalocsai László. A borász a bordeaux-i vállalkozás mellett pedig megalapította a társaság magyarországi testvérvállalatát is, a főtevékenységben vagyonkezeléssel foglalkozó Winemajor Hungary Zrt.-t. Utóbbiban a tulajdonostársa Bai Edit tokaji borász. E két vállalkozást leszámítva az Opten cégadatbázis adatai alapján Kalocsai csakis olyan magyar cégekben érdekelt – kisebbségi tulajdonosként vagy ügyvezetőként –, amelyek Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartoznak. Például ő a birtokigazgatója a nagy múltú, tokaji Dereszla pincészetnek.

Szereti a NER a bort
Szereti a NER a bort
Fotó: tokaj.hu

Idén augusztus 1-től viszont már bizalmi vagyonkezelőként az Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. a tulajdonosa a Winemajor Hungary Zrt.-nek. Ez azt jelenti, hogy a megbízója által neki úgynevezett bizalmi kezelésbe adott vagyon képviseletében jár el a Winemajor ügyeiben. A bizalmi vagyonkezelés lényege, hogy a tulajdonos – akár cég, akár magánszemély – a vagyonát egy vagyonkezelőre bízza, aki azt az általa meghatározott feltételek teljesülésekor adja csak tovább a megjelölt kedvezményezettnek, az esetek többségében az utódainak.

Az Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő Zrt.-ről pedig lapunk számolt be részletesen. A TV2-őt 2019 nyarán szerezte meg a társaság, amelyet akkor még négy magánszemély birtokolt, egyenként 25-25 százalékos arányban. Köztük Vida József, aki tavaly márciusban kivásárolta a tulajdonostársait. A takarékszövetkezeti integrációt a néhai Takarékbank vezéreként levezényelt Vida József által egyedül birtokolt Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. több mint tízszer nagyobb nyereséget ért el 2023-ban, mint egy évvel korábban, amely döntő részét – immár egyedüli tulajdonosként – ki is vette osztalékként. Vida József állandó szereplője a különböző gazdaglistáknak, a 100 leggazdagabb magyar legutóbbi számában a 99. helyen szerepelt, mintegy 17 milliárd forintos vagyonnal.

Nem ismeretlen terep számukra Tokaj. Szintén Bodrogkisfaludban található a Patricius Borház Borászati és Kereskedelmi Zrt., amelynek 2021-2023 között volt a bizalmi vagyonkezelője az Abraham Goldmann. Tavaly tavasszal pedig bejelentették: a miniszterelnök vejéhez tartozó BDPST Group megszerezte a Patricius Borház Zrt. 100 százalékos tulajdonát. A több mint 20 éve alapított bodrogkisfaludi székhelyű Patricius Borház az UNESCO Világörökségi Helyszínei között jegyzett Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék egyik meghatározó borászata.

Hogy a Winemajor meddig marad Vida József bizalmi vagyonkezelésében, az a jövő zenéje. A legutóbbi hír egyébként az volt Mészáros Lőrinc borászának bordeaux-i birtokáról, hogy szálloda nyílt rajta. A nagyjából kétmilliárd forintos vételárral együtt feltételezhetően 5-6 milliárd közötti összeget biztosan elkölthetett Kalocsai László cége a szőlőbirtokra. Ahogy a vásárlásnál, úgy ebben az esetben is felmerül a finanszírozás kérdése, hiszen a céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy honnan volt tőkéje egy ilyen volumenű beruházásra – igaz, magánügylet lévén, ezt nem is köteles elárulni. Ráadásul még azok a Mészáros-cégek sem termeltek elegendő profitot egy ekkora üzlethez, melyekben Kalocsai kisebbségi tulajdonos. Az erkélyes junior lakosztályban 289 ezer forintba kerül egy éjszaka két főre (az árban benne van a reggeli is), míg a hagyományos lakosztályban 314 ezer forintot kell fizetni. Ugyanez a főszezonban, júliusban 324, illetve 362 ezer forintba kerül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!