3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Júliusban harmadik hónapja gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak növekedési üteme: átlagosan 21,3 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban, ami 0,8 százalékponttal nagyobb az előző havi emelkedésnél - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.

Júliusban harmadik hónapja gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak növekedési üteme: átlagosan 21,3 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban, ami 0,8 százalékponttal nagyobb az előző havi emelkedésnél - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.

A kertészeti termékek árai közel 30 százalékkal drágultak. Fotó: MTI
A kertészeti termékek árai közel 30 százalékkal drágultak. Fotó: MTI

 

  • A növénytermesztési és kertészeti termékek árai átlagosan 27,8 százalékkal emelkedtek egy év alatt, az élő állatok és állati termékek felvásárlási ára 9,1 százalékkal nőtt, ami 1,7 százalékpont emelkedés júniushoz képest, míg az előbbi csoportban 0,5 százalékpont volt a gyorsulás.
  • Az élő állatok felvásárlási ára 7,3 százalékkal emelkedett tavaly július óta, ami 2,8 százalékponttal magasabb a júniusi éves drágulásnál. A vágósertések már csak 0,4 százalékkal olcsóbbak, míg júliusban 3,0 százalékkal kerültek kevesebbe az egy évvel korábbihoz képest, a baromfi felvásárlási árak emelkedése 4,8 százalékponttal élénkült és 14,0 százalékos volt. A vágómarha ugyanakkor a júniusi 12,0 százalék helyett júliusban csak 4,7 százalékkal volt drágább, mint egy éve.
  • Az állati termékek drágulása valamelyest szelídült, a tej felvásárlási ára 7,3 százalékkal nőtt egy év alatt júliusra az előző havi 7,8 százalékos emelkedés után, a tojás 9,5 százalékkal kerül többe, ami 2,0 százalékponttal kisebb éves növekedés az előző havinál.
  • A gabonafélék felvásárlási árának lefékeződése markánsabb lett, a júliusi 37,4 százalék után júniusban 31,3 százalékkal kellett többet fizetni értük: a búza éves áremelkedése 2,8 százalékponttal 21,2 százalékosra a kukoricáé 11,2 százalékponttal 40,1 százalékosra enyhült.
  • Az ipari növények 51,6 százalékos júniusi drágulása 8,4 százalékponttal magasabb a júniusinál, a burgonyáé 2,1 százalékponttal 22,7 százalékra lassult, a zöldségféléké 2,0 százalékponttal gyorsult, amivel 4,6 százalék lett, de az átlag nagy kilengéseket takar. Míg a paradicsom 33,8 százalékkal drágább lett, a fejes saláta 8,0 százalékkal olcsóbb, mint tavaly júliusban. A tavalyinál kevesebbért lehetett felvásárolni az uborkát, 2,9 százalékkal, a spenótot 3,8 százalékkal, a karfiolt 4,5 százalékkal és a vöröshagymát 1,6 százalékkal. A tavalyinál a sárgarépáért 5,6, a zöldbabért 5,5, a zöldborsóért 4,0 százalékkal kellett többet adni.
  • A gyümölcsök ára átlagosan 8,0 százalékkal magasabb a tavaly júliusinál. Az alma felvásárlási ára 35,3 százalékkal, a szamócáé és eperé 25,3 százalékkal, a meggyé és cseresznyéé 6,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint tavaly júliusban, míg a szilva 3,1 százalékkal, a körte 29,4 százalékkal, az őszibarack 29,9  százalékkal, a csemege szőlő pedig 67,2 százalékkal drágább lett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!