4p

Ezt Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikáért felelős alelnöke közölte a Monetáris Tanács mai, újabb 30 bázispontos kamatemelésének indokait ismertető sajtótájékoztatón. Amelyen azt is megtudhattuk, hogy a jegybank már e héttől kevesebb állampapírt vásárol majd, ellenben megemelte a növekedési kötvények vételére biztosított keretösszeget.

Az árstabilitás biztosítása, a másodkörös inflációs hatások megelőzése és az inflációs várakozások horgonyzása – ezekkel magyarázta a Monetáris Tanács, hogy mint arról beszámoltunk, a júniusban megkezdett kamatemelési ciklust folytatva mai ülésén tovább szigorította a monetáris kondíciókat. Eszerint a jegybanki alapkamat szerdától 30 bázisponttal, 1,5 százalékra emelkedik. 

A tanács a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak. Legközelebb a szeptemberi inflációs jelentés ismeretében döntenek a további kamatlépésekről – jelentette ki Virág Barnabás, az MNB monetáris politikáért felelős alelnöke a mai döntést ismertető sajtótájékoztatóján.

Az MNB arra számít, hogy a fogyasztóiár-index ősszel a bázishatások következtében átmenetileg újra emelkedik (júliusban ez 4,6 százalék volt), így a drágulás üteme év végéig a jegybanki toleranciasáv felett (ez 4 százalék) felett alakul. Akár az 5 százalék feletti szintet is meghaladhatja – jelezte előre Virág, hozzátéve: novemberben újabb idei inflációs csúcsra számíthatunk. Jelenleg ez még a júniusi 5,3 százalékos szint. 2022 elején azonban az infláció újból a jegybanki toleranciasávba süllyedhet és a monetáris politikai szigorító ciklus következtében 2022 közepétől a jegybanki cél, azaz 3 százalék körül stabilizálódhat.

A fogyasztóiár-index emelkedését az okozza, hogy a megnövekedett nyersanyagárak és a nemzetközi szállítmányozás költségeinek tartós növekedése magasabb külső inflációs környezetet eredményez. A hazai gazdaság gyors újraindulásával átmenetileg fellépő keresleti-kínálati súrlódások, az egyes ágazatokban várhatóan újból szűkössé váló munkaerőpiaci kapacitások az élénk bérdinamikával párosulva összességében felfelé mutató inflációs kockázatot hordoznak.

Csak átmeneti lesz az infláció lassulása. Fotó: depositphotos
Csak átmeneti lesz az infláció lassulása. Fotó: depositphotos

A kamatemelés mellett további két fontos döntést is hozott a Monetáris Tanács. Az egyik, hogy az állampapír-vásárlási programot fokozatosan, a piaci stabilitás fenntartásának szempontjait figyelembe véve kivezetik. Ez azt jelenti, hogy a továbbiakban már nem jelöl ki a program keretében vásárolt teljes állományra vonatkozó felülvizsgálati korlátot, ehelyett a heti vásárlások célmennyiségét határozza meg.

Első lépésben már e héttől kezdődően heti 60 milliárd forintról 50 milliárd forintra mérséklődnek az MNB állampapír-vásárlásai, úgy, hogy ettől az értéktől a jegybank a kínálat és egyéb piaci kondíciók függvényében rugalmasan eltérhet. Ezt követően a Monetáris Tanács a negyedévek végén, először 2021 szeptemberében értékeli átfogóan az állampapír-vásárlási programot. Ennek keretében dönt a kivezetés következő lépéséről, és meghatározza a heti vásárlások következő negyedévre érvényes célmennyiségét.

Az MNB a rövidebb lejáratú állampapírok vásárlását fogja vissza először, amelynek következtében a heti vásárlásokon belül emelkedik a hosszabb lejáratú állampapírok részaránya. A jegybank nem értékesíti a mérlegében lévő állampapír-állományt, a megvásárolt állampapírokat lejáratig tartja. Az MNB a programot fokozatos kivezetés mellett, a heti vásárlások mennyiségét és szerkezetét rugalmasan alakítva, a szükséges mértékben és a szükséges ideig fogja használni. A Monetáris Tanács megítélése szerint az állampapírpiac stabil likviditási helyzete továbbra is kulcsfontosságú a monetáris transzmisszió szempontjából, ezért az MNB a piaci stabilitás fenntartása érdekében bármikor kész a heti vásárlások mennyiségének átmeneti növelésére.

A másik fontos döntésével ugyanakkor a Monetáris Tanács a Növekedési Kötvényprogram keretösszegét 400 milliárd forinttal, 1550 milliárd forintra emelte. Ez az a program, amelyet az MNB azért indított el 2019 júliusában, hogy finanszírozási alternatívát nyújtson a hazai vállalatoknak. Méghozzá úgy, hogy az azok által kibocsátott, jellemzően évi 1-4 százalék közötti éves kamatozású és 6-10 éves lejáratú kötvényekből bizonyos feltételek megléte esetén akár 70 százalékot is megvásárol.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!