3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Befagyasztják az egészségügyi fejlesztéseket, amíg ki nem festik az összes várótermet.

Minden fejlesztést leállít a kormány az egészségügyben, amíg a várótermek, kórtermek felújítása meg nem történik ott, ahol erre három éven belül nem került sor - derült ki a mai Kormányinfón.

Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

Orbán Viktor miniszterelnök jogos állampolgári igénynek nevezte, hogy a fogadóhelyiségek és betegszobák méltó körülményeket biztosítsanak a betegeknek és a látogatóknak. A hangsúlyok áthelyezése azonban azt is jelenti, hogy leállnak például a fővárosi intézményekben tervezett egyéb fejlesztések, ebben a körben ugyanis nagy arányban három évnél régebben nyúltak az állaghoz. Vagyis Karácsony Gergely egyik legerősebb kampányígérete fuccsolhat be az egészségügyi gépbeszerzésekről, aka minden kerületben legyen legalább egy CT. 

Megnéztük a 2020-as költségvetésben, hogy milyen ágazati fejlesztéseket tervezett a kormány, amelyeket a jelek szerint hátrébb kell sorolni. Ezeket találtuk az egészségügy korszerűsítése címszó alatt:

"Az Egészséges Budapest Program keretében 2020-ban folytatódik a fővárosi és Pest megyei egészségügyi szakellátások fejlesztése, az érintett intézmények infrastrukturális megújítása, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése, valamint a sürgősségi esetek ellátásának hatékonyabbá tétele. Folytatódik az Országos Mentőszolgálatnál új mentőgépjárművek és mentéstechnikai eszközök beszerzése, és elkülönített források szolgálják a „Családbarát Szülészet” program megvalósítását és az Országos Sportegészségügyi Intézet végleges elhelyezésével összefüggő fejlesztést."

Máshol pedig a tájékoztatási informatikai rendszerek fejlesztését építették be a büdzsébe. Ezekre tehát egy későbbbi időpontban kerül sor, amit nem konkretizált a miniszterelnök, de ismerve az egészségügyi intézmények számát és állapotát, nyilván nem pár hónap alatt befejezhető munkálatokról van szó. Vagyis meg lehet kockáztatni, hogy az egyébb fejlesztésekre leghamarabb 2021-ben kerülhet sor.

Ez nem jó hír Karácsony Gergelynek és nem jó hír a fővárosiaknak. A főpolgármester ugyanis 50 milliárd forintot kért a kormánytól a budapesti egészségügyi fejlesztésekre, melyet öt éves ütemezésben akar felhasználni. Ám mindjárt a startnál beragadhat a főpolgármester kezdeményezése, ha a kormány valóban előre sorolja a várótermek kifestését, új linóleum lerakását. Nem kérdés, hogy ezek is szükségszerű munkák, de a betegségek diagnosztizálására, a gyógyításra alkalmas eszközöknek vélhetően még nagyobb hasznát venné az ágazat. Az Egészséges Budapest Programra - ami a főváros egészének ágazati fejlesztési programra, ideértve a szuperkórház építésének előkészítését is - az idei költségvetésben 42 milliárd forintot különítettek el nevesítetten, amiből mintegy 35 milliárd forint a felhalmozási célú kiadásokra lett betervezve. Kérdés, hogy ennek mekkora részét érinti a miniszterelnök mai bejelentése. Ezt tisztázni szerettük volna a Kormányinfón, ahol azonban nem kapott lehetőséget a kérdések feltevésére a munkatársunk.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!