Vasárnap az uniós szempontból is sorsdöntő francia választások első fordulójának napján, egy nappal az Unió soros elnökségének átvétele jelentette be Orbán Viktor, hogy az osztrák Szabadságpárttal és a cseh ANO-val a Fidesz új európai pártcsaládot - és reményeik szerint új európai parlamenti (EP) frakciót is alapít Patrióták Európáért néven.
A frakcióalapításhoz legalább hét tagállamból legalább 23 EP-képviselőre van szükség, utóbbi feltételt már most teljesítik a Patrióták, hiszen a három pártnak együtt 24 képviselője van, ebből a Fidesz 11-et ad, tehát jelen formájában az új szövetség legnagyobb pártjának számít.
Orbán Viktor azt is mondta, hogy az új szövetség "nagyon gyorsan az európai jobboldal legerősebb tömörülése, legnagyobb frakciója lesz", és hogy ez "napokon belül be fog következni".
Ha el is fogadjuk a magyar miniszterelnök álláspontját, miszerint az Európai Néppárt (EPP) a maga jelen állás szeriint 188 képviselőjével valójában nem számít már jobboldali pártcsaládnak (hiszen ugyebár "háborúpárti", következésképp baloldali, esetleg fordítva), ez a cél akkor is ambíciózusnak látszott, hiszen a baloldalisággal még Orbán Viktor által sem vádolt Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) Giorgia Meloni vezette szövetsége is mostani tudásunk szerint 83 képviselővel tervezi megalakítani az új EP harmadik legnagyobb frakcióját.
Ott vannak a talonban?
A Politico brüsszeli hírlevele szerint azonban a háttérben már komoly tárgyalások zajlottak az új frakcióhoz való csatlakozásról, és Orbán Viktorékhoz két igazi nagyvad is csatlakozhat. A Domani nevű olasz lapra hivatkozva a Politico azt írja, hogy a francia EP-választásokon, és a vasárnapi parlamenti választások első fordulójában is hatalmas győzelmet arató Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése, valamint a korábbi olasz miniszterelnök, Matteo Salvini Liga pártja is csatlakozhat a Patriótákhoz.
Ez már csak azért is nagy hír, mert jelenleg mindkét párt az Identitás és Demokrácia (ID) pártcsalád része, előbbi 30, utóbbi 8 képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe. Ha ez a két párt otthagyná az ID-t, az minden bizonnyal e frakció végét is jelentené, és az eddig ide tartozó pártok nagy része beolvadna a Patrióták pártcsaládjába, a többiek pedig várhatóan más jobboldali szövetségekben találnának otthonra.
Nagy kérdés a lengyel Jog és Igazságosság (PiS), illetve 20 EP-mandátumuk sorsa is. A "Brüsszellel" szemben Orbán Viktorhoz hasonlóan ellenséges hangnemet képviselő, de a magyar kormánnyal ellentétben szilárdan ukránpárti álláspontot képviselő bukott lengyel kormánypárt részéről múlt héten arról beszéltek, "gondolkoznak" egy Orbán fémjelezte közép-európai szövetséghez való csatlakozáson, Mateusz Morawiecki volt lengyel kormányfő "50-50" százalékos esélyt adott a dolognak. Persze ha jön Le Pen és Salvini, az már nem éppen közép-európai szövetség lenne, cserébe viszont csatlakozásukkal akár tényleg az EP harmadik legnagyobb - és kétségtelenül a legnagyobb szélsőjobboldali/szuverenista - frakciója jöhetne létre, ennek minden előnyével például a különböző pozíciók elosztásánál.
Ha a hírek igaznak bizonyulnak, akkor feltehetően könnyedén összejöhet a hét tagállamra vonatkozó feltétel is az új frakciónak, hiszen az új formációhoz számos kisebb, 1-2 képviselővel rendelkező, főleg dél-európai párt is csatlakozna már csak a gravitáció törvényeinek is engedelmeskedve.
Azonban a határiidők azért szorítják Orbán Viktorékat, ugyanis az új frakcióknak július 4-éig meg kell alakulnia, hogy szeletet hasíthassanak ki maguknak a befolyással és pénzzel is járó európai parlamenti pozíciókból a parlament július 15-én kezdődő első ülése előtt. Az ID már korábban ennek az informális határidőnek a július 8-ára történő módosítását kérte, az előrehozott francia választásokra való tekintettel - de most az is felmerült, hogy Le Penék már az új frakcióhoz való csatlakozásra készülve tették ezt a lépést.
Az mindenesetre biztos, hogy a Patrióták Európáért valóban komoly erőt képviselne így az Európai Parlamentbe, de az is tény, hogy a Fidesz és Orbán Viktor a Nemzeti Tömörülés csatlakozásával már egyértelműen legfeljebb a másodhegedűsi szerepet töltené be az új frakcióban/pártszövetségben.