Orbán Viktornál kell kunyerálniuk a legatyásodott önkormányzatoknak
Jogi és pénzügyi leckét is kaptak az önkormányzatok a kormánytól az adóstop megkésett elrendelésével és az iparűzési adó megfelezésével. A kormányfő jóindulatában és a lokálpatrióta cégek adományaiban bízhatnak.
A koronavírus-járvány és a kormányzati megszorítások miatt a nagyvárosok polgármesterei ismét összemérhetik lobbi-erejüket. Az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett gazdaságvédelmi intézkedések egyike, hogy a kis- és középvállalkozások, valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adóját január elsejétől a felére (1 százalékra) csökkentették.

A 25 ezer fő alatti településeknek a kormány automatikus kompenzációt ad két részletben (júniusban és októberben), de a nagyobb önkormányzatok pénzügyi helyzetét egyenként tekintik át. Vagyis Győrtől Békéscsabáig és Ózdtól Pécsig valamennyi nagyváros polgármesterének egyenként kell kilobbiznia a kormánynál, hogy minél kisebb legyen a veszteségük.
A polgármesterek az elmúlt években már hozzászokhattak a lobbizáshoz. Emlékezetes, hogy 2016-ban és 2017-ben Orbán Viktor bejárta a megyeszékhelyeket és a Modern Városok Program keretében kiosztott több mint 4000 milliárd forintnyi fejlesztési pénzt. A kifizetett támogatások 2020 végére elérték a teljes becsült költségvetés felét, azaz a 2000 milliárd forintot. Akkor a polgármestereknek uszodákért, elkerülő utak építéséért kellett lobbizniuk, most viszont arról kellene meggyőzniük a miniszterelnököt, hogy miért nem tőlük, hanem inkább a másik várostól kellene több pénzt elvonni.
Győr rosszul, Kaposvár jobban járhat
Az országban 64 olyan város van, amelynek lakossága 25 ezer fő feletti, de ezek közül csak ötben kisebb a helyi iparűzési adó (hipa) mértéke 2 százaléknál: Budaörsön, Jászberényben, Kiskunhalason, Kecskeméten és Győrben. A többi 59 városban mindenhol a maximálisan kiszabható 2 százalék volt a hipa. A tavaly december 23-án éjszaka megjelent rendelet szerint azonban 2021-ben a helyi adókról szóló törvényben foglalt 2 százalék helyett minden esetben 1 százalék a hipa mértéke a mikro-, kis- és középvállalkozásokra vonatkozóan. Ebbe a körbe azok a cégek tartoznak, amelyeknek a nettó árbevétele, vagy a mérlegfőösszege legfeljebb 4 milliárd forint és foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
14 napig ingyenesen hozzáférhet Prémium tartalmainkhoz a következő lépések megtétele után:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Adja meg bankkártyája adatait - a választott csomag díját csak a 14 napos próbaidőszak letelte UTÁN vonjuk le bankszámlájáról
+1: A 14 napos próbaidőszak alatt Profiloldalán bejelentkezve BÁRMIKOR LEMONDHATJA előfizetését
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat