4p

Több olyan elképesztő botrány is övezte a magyar közéletet, melyek egy polgári demokráciában a kormány, de legalább az érintett miniszter bukását eredményeznék. De nem a mi kis posztszocialista közéletünkben. Máskor pedig nagyjaink úgy viselkedtek diplomáciai körülmények között, mint elefánt a porcelánboltban. Összegyűjtöttük egy csokorban a szerintünk legfontosabbakat a magunk mögött hagyott évből.

Tavasz, nyár, ősz vagy tél? Nem számít, 2022-ben is minden évszakban volt példa arra, hogy országunk nagyjai blamálják magukat. Némely eset annyira ciki, hogy mi éreztük magunkat kényelmetlenül. Nos, lássuk ezeket!

Az oroszok már a szerverszobában vannak

A legnagyobb blama az évben kétségkívül a Külgazdasági és Külügyminisztérium adatszivárgása (pontosabban annak nyilvánosságra hozatala) volt. A Direkt36 oknyomozói néhány nappal a választások előtt írták meg, hogy az orosz hírszerzés gyakorlatilag napi rendszerességgel olvashatja a tárca „korlátozott terjesztésű” és „bizalmas” minősítésű dokumentumait.

Az adatszivárgást Szijjártó Péter minisztériuma a kampányfinisben „kampányhazugságnak” nevezte, hogy azután – az újabb kétharmados győzelmet követően – elismerjék, folyamatosak a magyar kormányzat elleni kibertámasok.

Hiba van a KRÉTA körül

Hasonlóan nagy port kavart egy másik informatikai botrány, a köznevelési informatikai rendszer, a KRÉTA feltörése. Az eset még szeptemberben történt, de a blamára csak novemberben vetült fény, mikor a Telex megírta, a támadó illetéktelen hozzáférést szerezhetett a közoktatás minden intézményében kötelezően használt adminisztrációs rendszer adataihoz. Az adathalász támadás valójában a rendszer fejlesztőjét, az eKréta Informatikai Zrt.-t érte.

A támadással nemcsak olyan adatok kerülhettek illetéktelen kezekbe, mint például a diákok neve, címe, taj-száma stb., hanem minősített, szenzitív adatok is, mondjuk magatartászavar, fogyatékosság, orvosi igazolások stb.

Lapunk a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot (NAIH) decemberben kereste meg, hogy az átaluk indított eljárás hogyan áll, de Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke csak annyit mondott, folyamatban van a vizsgálat.

Pintér Sándor, a köznevelésért is felelős belügyminiszter december közepén azt mondta, egy 13 és egy 15 éves fiatal az elkövető, ám egy nappal később egy „pepper” nicknevű hekker cáfolta a rendőrség által is közzétett információkat.

Az ex-KGB-s pátriárka ügye

Kirill moszkvai ortodox pátriárka ügye szintén heves diplomáciai vihart kavart. Az orosz egyházfő nagy rajongója Putyin elnöknek, könnyen lehet, hogy közös múltjuk a szovjet titkosszolgálatban, a KGB-ben kezdődött. Kirillt az Európai Unió is szankciós listára kívánta venni, ami konkrétan vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat jelent, ám a június eleji, hatodik szankciós csomagot épp az ő személye miatt vétózta meg a magyar kormány.

Kirill pátriárka 2017-ben. Fotó: Wikipedia
Kirill pátriárka 2017-ben. Fotó: Wikipedia

Mindent vissza! Vagy mégsem?

Amit egy egyszerű honfitársunk megtehet, azzal nagyon kell vigyáznia a politikusoknak, mert elefántként viselkedhetnek a porcelánboltban. Orbán Viktor kormányfő a novemberi magyar–görög focimeccsen Nagy-Magyarországot ábrázoló sálat viselt.

A szomszédos országok, így Románia, Ukrajna, Szlovákia, valamint Horvátország is szóvá tette az esetet, mondván, a revizionista eszmék terjesztése nem segíti a kétoldalú kapcsolatokat, illetve a területi követelések elfogadhatatlanok. Orbán Viktor a szomszédos országok felvetésére úgy reagált, hogy

nem szabad a politikát belekeverni a fociba.

Az esetet a horvát N1 televízió is szóvá tette a kormányfő decemberi nemzetközi sajtótájékoztatóján, aki azt válaszolta, jobban szereti Nagy-Magyarország helyett a történelmi Magyarország kifejezést.

Aki fajokról beszél, ne igyon kevertet!

Nem csak egy egyszerű sállal okozott diplomáciai bonyodalmakat a magyar kormányfő. A Tusnádfürdőn minden nyáron megrendezett Bálványosi Szabadegyetemen Orbán Viktor

„mi nem vagyunk kevert fajúak”

kiszólása mozgatta meg a nemzetközi állóvizet. Az Index kiderítette, az ominózus beszédrészlet szinte szóról szóra megegyezik Jean Raspail Szentek tábora című könyvének egy részletével, melyet nem sokkal korábban a Fidesz-közeli Alapjogokért Központ jelentetett meg magyarul. Ám a könyvet először nem ők, hanem a szélsőjobboldali műveket kiadó Gede testvérek jelentették meg idehaza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!