Tavaly ugyanezekben a napokban az Orvostechnikai Szövetség ledöbbent, hogy a kormány kijelentette: nem vállalja át az intézmények adósságát, hanem arról központosítottan maga fog tárgyalni, minden esetben meggyőződve a számlák indokoltságáról. Az év elején a tárgyalásokat le is folytatták, majd rendezték a számlákat, de év végére ismét felhalmozódtak a kifizetetlen tartozások, ezért közleményükben arra hívják fel a figyelmet, hogy azokat ismét rendezni kéne.
Az Orvostechnikai Szövetség szerint a Covid-19 minden gazdasági szereplőt hátrányosan érintett. A kórházak felkészítése a járványra és ennek keretében az elektív műtétek jelentős részének elhalasztása, azaz az ellátás visszafogása a kórházi beszállító vállalkozások forgalmát is jelentős mértékben csökkentette. Bár tavaly ilyenkor több mint 60 milliárd forintos adósság halmozódott fel, a Magyar Államkincstár adatai szerint idén november végére így is 45,7 milliárdra rúgnak az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásai.
E két tényező súlyos gazdálkodási nehézséget okoz annak a csaknem négy és félezer, szinte kivétel nélkül mikro-, kis- és közepes vállalkozásnak, amelyek – az egészségügyi dolgozók önfeláldozó munkája mellett – eszközeikkel és szolgáltatásaikkal biztosítják a gyógyítás feltételeit és a magyar egészségügy működőképességét.
A szövetség szerint a cégek mindent megtettek azért, hogy a nehézségek ellenére megtartsák több tízezer munkavállalójukat, ugyanakkor a jelenlegi helyzet már sokuk számára tarthatatlan.
"A járványhelyzetben elengedhetetlenül fontos az egészségügy folyamatos és magas szintű működésének biztosítása. A mielőbbi és teljes adósságrendezésre a betegellátás biztonsága és a beszállító vállalkozások működőképességének fenntartása érdekében is szükség van" - írja az Orvostechnikai Szövetség.