3p

Varga Mihály pénzügyminiszter az MKIK-val tárgyal a kisadóról.

Napok óta bizonytalanságban tartja a KATA szerint adózókat a kormány, amikor nem árul el részleteket az adófajta tervezett módosításáról. S nem csak a katások, hanem az EVA szerint adózók is információkra éhesek, mivel ez az adónem megszűnik az év végével, ezért mást kell választaniuk.

Megragadtuk a lehetőséget, és megkérdeztük erről a pénzügyminisztert a mai tájékoztatóján. Varga Mihály szerint szó nincs bizonytalanságról, a parlamenthez benyújtották az adótörvényeket is módosító javaslatcsomagjukat

Mivel abban nem szerepel olyan javaslat, amely egybeesne a megszellőztetett módosításokkal, illetve hivatalos nyilatkozatokban jelzett ellenőrzési szigorítással, arra következtethetnénk, hogy a kormány - legalábbis a jövő évet illetően - mégsem tervez érdemi változtatást a KATA szabályozásában. Valójában igen, erre lejjebb visszatérünk.

Azonban a miniszter ezt követően azt is elárulta, hogy a napokban egyeztetni fog ebben a témában a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK), illetve más kamarákkal. Egyben jelezte, hogy az MKIK-nak vannak érdemi javaslataik a KATÁ-t, illetően, ezeket meg fogja hallgatni.

Parragh László és Varga Mihály. Illusztráció. (MTI Fotó: Kovács Tamás)
Parragh László és Varga Mihály. Illusztráció. (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Parragh László, a kamara elnöke lapunknak már többször nyilatkozott ez ügyben. Szerinte gondot fog okozni idővel, hogy a több százezer katás vállalkozó nyugdíját tört számítás alapján fogják megállapítani 10-20 év múlva, vagyis csekély összegű állami nyugdíjra lesznek jogosultak. Ezért a kamara javaslata az volt, hogy emelni kellene a járulék alapját, magyarul magát az adót. Például a havi fix 50 ezer forintot 75 ezerre, amennyit most a nagyobb nyugellátás reményében vállal nrhány vállalkozás.

E megbeszélések alapján dőlhet el tehát a jelek szerint a ĶATA jövője. Ha a kormány változtatni akar már jövőre, akkor viszont muszáj lesz új módosítót benyújtania a parlamenthez. A miniszter szavaiból viszont úgy lehetett érteni, hogy ami adóváltozást akarnak januártól, azt a csomagot már beadták. Kérdés tehát, hogy van-e egyáltalán komolyan vehető kormányzati szándék a szabályok módosítására. Amit eddig hivatalos nyilatkozatokból tudni lehet, hogy növelnék az éves - jelenleg 12 millió forintos - bevételi határt, de szigorítanák a szempontrendszert, amely alapján a hatóság el tudja bírálni, hogy adott jogviszony vállalkozói szerződésnek felel meg, vagy bújtatott munkaviszonyról van szó.

Említettük, hogy akár a szabályozás változatlanságára is következtethetnénk a pénzügyminiszter szavaiból. A Miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozata azonban eloszlatta a homályt. Januártól nem módosul a ĶATA szabályozása - tudtuk meg Gulyás Gergely minisztertől a Kormányinfón. A miniszter kérdésünkre elmondta, hogy a parlamentbe ezekben a napokban benyújtott javaslatok közt szereplő adómódosításokon túl más előterjesztéssel nem készül az idei törvényalkotási ülésszak során a kormány. Vagyis a KATA szabályozása nem változik januártól érdemben (apróbb korrekciók lesznek).
Ha januártól nem is, de a jövő év közben lesznek változások - derült ki azonban érdeklődésünkre. A miniszter szerint az ehhez szükséges módosítást a jövő év első felében tárgyalja majd a parlament.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!