3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy friss előrejelzés azt jósolja, hogy 80 éve nem látott GDP-növekedési ütem jön a szigetországban.

80 éve nem látott sebességre kapcsol Nagy-Britannia gazdasági növekedésének az üteme az EY Item Club nevű brit gazdasági elemzőcsoport előrejelzése szerint. A csoport azzal számol, hogy a szigetország gazdasága év végére visszapattan a koronavírus-időszak előtti szintre, írja az elemzést ismertető cikkében a Guardian.

Az EY Item Club a vakcinaprogram további kiterjesztése és a megugró fogyasztói költekezések miatt idén 7,6 százalékos GDP-növekedést vár, amire 1941 óta nem volt példa. A brit gazdaság egyébként a G7-ek legrosszabb eredményét hozva 9,8 százalékkal zsugorodott tavaly.

Nagy gazdasági száguldás jöhet. (Fotó: Pexels/Recal Media)
Nagy gazdasági száguldás jöhet. (Fotó: Pexels/Recal Media)

Az optimista előrejelzés közepette a brit hétköznapok éppen - ismét - felbolydultak, ugyanis a szigetország egészségügyi szolgálata, az National Health Service okostelefonos korona-appja a vártnál sokkal nagyobb tömegben jelzi a felhasználóknak, hogy koronával fertőzött személy közelében voltak, és azonnal vonuljanak házi karanténba, a vírus további terjedését megelőzendő. A jelenséget a pandémia szó mintájára a "pingdémia" becenévvel illették.

A jelzések olyan gyakoriak, hogy bizonyos szektorokban már konkrétan ezek okozzák a munkaerőhiányt: számos bolt, gyár, de a vasúti közlekedés is szenved miatta. Az éttermek, pubok személyzete is tovább fogyatkozik tőle, pedig a vendéglátó szektor már alapból szenved, hiszen a dolgozók nagy része vendégmunkás volt, akik többsége az első korona-évben otthagyta a pályát, több esetben pedig Nagy-Britanniát is.

A brit zenei fesztiválok közül pedig több is azzal szembesült, hogy a pingdémia miatt nekik sem jut elég munkaerő, így elképzelhető, hogy idén emiatt kell lefújni a rendezvényeket. A Glastonbury fesztivált már korábban elengedték, a kisebbek pedig csapos-, szekus- és színpadépítő-hiányban szenvednek, mert a partner szolgáltatócégeket megpingelte az NHS-app. Augusztus 16-tól fogva egyébként azok, akiket megpingeltek, de közben már teljesen immunizáltak, nem kell karanténba vonulniuk, de ez a nyári fesztiválszezon szempontjából már túl késő lesz, véli a brit független fesztiválok szövetségének vezetője.

Azt az EY is megjegyzi, hogy ha a jövőben a járványhelyzet rosszabbra fordul, és ismét korlátozások jönnek, az negatív hatással lesz a prognosztizált növekedésre. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a növekedést lassíthatja az infláció, és az, ha nő a munkanélküliség. A csoport szerint a fogyasztói árak inflációja 3,5 százalékos lehet az év végére, a munkanélküliség pedig 5,1 százalékra hághat, mielőtt 4,6 százalékosra csökken vissza a jövő évben.

(Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!