5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha zárt kapuk mögött is, de hamarosan folytatódhat az NBI-es labdarúgóbajnokság. Ez pedig sokba kerülhet, a klubok azonban nem maradnak anyagi segítség nélkül.

Más bajnokságokkal ellentétben Magyarországon befejeződik az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság, igaz, zárt kapuk mögött, de a pályán dőlhet el a bajnoki cím sorsa. Azonban annak, hogy ez így történhessen, nagyon szigorú feltételei vannak. Mint arról, mi is beszámoltunk, a Magyar Labdarúgó Szövetség orvosi bizottsága egy részletes egészségügyi és vizsgálati protokollt dolgozott ki a folytatás érdekében. Ennek értelmében (a teljesség igénye nélkül):

  • a felkészülési szakaszban a csapatoknál hetente kétszer, illetve minden mérkőzés előtt koronavírus-tesztet kell csinálni a játékosokon és minden velük érintkező személyen.
  • Pozitív eredmény esetén az illetőt el kell különíteni az egészséges játékosoktól, akik egy soron kívüli teszt és negatív eredmény után folytathatják a sporttevékenységet.
  • A sportzónába csak olyanok léphetnek be, akik közvetlenül a mérkőzés előtt negatív tesztet produkáltak.
  • Minden bajnoki mérkőzés előtt 24-36 órával el kell végezni a PCR-tesztet a labdarúgókon és a velük érintkezésbe kerülő klubalkalmazottakon, valamint a mérkőzésen közreműködőkön (a sport zónába belépő személyek).
  • A stadiont a rendező klubnak két egymással nem érintkező, egymástól jelentős távolságra eső területre (zónára) kell felosztania.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Mindebből látszik, hogy a szokottnál jóval szigorúbb előírásokat kell betartaniuk a szervezőknek, ami több, mint egyszerű szervezési és adminisztrációs kérdés. A rengeteg tesztnek tetemes anyagi vonzata is van. A Kisvárda sportigazgatója, Révész Attila már fel is szólalt ezzel kapcsolatban, a Kölcsey Televízió Híradójának a következőket nyilatkozta:

"Az MLSZ már küldött egy tájékoztatót, amelyben számunkra szinte elképzelhetetlen nehézségek jönnek majd elő, gondolva itt a heti többszöri mérésre, a tesztelésekre, illetve az összes olyan személy, aki a stadionba bejön, annak a mérkőzés előtti 24 órában vizsgálatnak kell alávetnie magát és el kell zárnia magát, hogy ne érintkezzen mással. Ez egy olyan bürokratikus és adminisztratív feladatot ró a klubra, amelyet nem tudom, hogyan fogunk megoldani és nem tudjuk, hogyan fogjuk ezt finanszírozni, mert erre a költségvetésünkben nincsen keret".

A konkrét kiadásokkal kapcsolatban már a Nemzeti Sportnak nyilatkozva mondta el a sportigazgató:

"E tekintetben már kaptunk tájékoztatót, de várunk hivatalos nyilatkozatot is az MLSZ-től. Technikailag sem egyszerű az előírások kivitelezése, arról nem is szólva, hogy harminc-harmincöt millió forintos terhet jelent a klubnak, és ez bizony nem volt betervezve a költségvetésünkbe. Jó lenne, ha a szövetség valamilyen módon támogatná ennek finanszírozását."

A sportigazgató kérése hamar meghallgatásra talált, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége a nyilatkozat után két nappal döntést hozott a témában - derül ki az MLSZ május 12-i hivatalos értesítőjében.

A határozatban először rögzítik, hogy minden érintett sportszervezet saját hatáskörben köteles az előírt tesztek megrendelésére és lebonyolítására. A klubok ennek

"költségeihez egyenként 10 millió forint + áfa normatív támogatást kapnak az MLSZ saját tartalékából."

Az NBI-es klubok mellett a női élvonalbeli bajnokság szereplőit is kisegíti az MLSZ, esetükben az összes, teszteléssel és annak lebonyolításával kapcsolatos költséget átvállalja a szövetség.

Bár a másodosztályú bajnokság nem folytatódik az MLSZ döntése értelmében, az MTK Budapest sportszervezetéhez is csurran-cseppen néhány millió forint. Ők a tesztekhez 4 millió forint + áfa egyedi támogatást kapnak a szövetségtől.

Ha egyébként elfogadjuk a Kisvárda sportigazgatójának becslését, miszerint 30-35 millió forintos pluszköltség merült fel a koronavírus-tesztek miatt, akkor az a teljes NBI szintjén 360 milliós összkiadást jelentene, melynek harmadába száll be az MLSZ.

Az adófizetők is beszállhatnak a tesztköltségekbe

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a TAO-támogatások szabályainak lazításával próbálta menteni a kormány a sportegyesületeket. Ennek egyik pontja volt az is, hogy a koronavírus járvánnyal összefüggő kiadásokra is igényelhető TAO-pénz a sportfejlesztési programok külön módosítása nélkül is. Ha valamely szervezet élne ezzel a lehetőséggel, pusztán egy engedélyt kell benyújtania a szakszövetségnek.

Ez a lehetőség a hivatalos, így az NBI-es klubokra nem vonatkoznak ugyan, az amatőr és kisebb osztályú egyesületekre viszont igen. Sokan dönthetnek úgy, hogy az edzések megtartását, a szakmai munka folytatását negatív teszteredményekhez kötik, így elméletileg ezek költségét könnyedén fedezhetik TAO-támogatásból is. Vagyis abból a pénzből, amit a cégek nem a költségvetésbe fizetnek be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!