4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Népszava birtokába jutott kormányzati munkaanyag jelentős átszervezéseket javasol az egészségügyben.

Az aktív ellátás megszüntetését, illetve további intézmény-összevonást javasol tucatnyi helyen a kórházfenntartó abban az egészségügyi ellátórendszer átalakításához készült munkaanyagban, mely a Népszava birtokába került. A javaslat szerint az érintett intézmények jobbára ugyanazok, mint amelyekről nyolc éve Szócska Miklós államtitkár megpróbálta leszedetni a kórház táblát, írja a lap.

illusztráció (MTI)
illusztráció (MTI)

A munkaanyag összeállítói megszüntetnék az aktív kapacitást azokban az intézményekben, amelyekben nincs elég orvos - de olyan kórházaknál is intézkednének, ahol nincs elég beteg. Tételesen:

A Közép-Dunántúli térségben megszüntetnék azokat a kapacitásokat, amelyeket már hosszabb ideje maguk az intézmények is szüneteltetnek az orvoshiány miatt. A Veszprém megyei kórházhoz csatolnák a farkasgyepűi tüdőgyógyintézetet, a pszichiátriai rehabilitációs feladatokat ellátó dobai intézményt pedig felszámolnák - azon pszichiátriai betegek, akiknél nélkülözhetetlen a kórházi ellátás, Sümegre kerülnének a gondozóikkal együtt.

Tapolcán és Pápán kizárólag szakrendelések és egy napos ellátások maradnának: az ajkai kórházba telepítenék a tapolcai összes aktív ellátását, valamint Pápáról a gasztroenterológiát.

Az esztergomi kórházban megszűnne 16 fül-orr-gégészeti aktív ágy, helyette egynapos ellátás maradna. A komáromi kórházból átvinnék a reumatológia ágyakat Esztergomba.

Megszüntetnék a párhuzamosságokat a Fejér megyei és a dunaújvárosi kórház szolgáltatásaiban. Így a dunaújvárosi betegek Fehérváron juthatnák kórházi kezeléshez a fertőzéses, az urológiai, a szemészeti, a gyermekkori fül-orr-gégészeti bajaikkal.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a megyei kórházhoz vinnék a kazincbarcikai intézmény teljes aktív kapacitását. Sátoraljaújhelyen az orvoshiány miatt végleg bezárnák a gyermekosztályt, az ellátást egy 24 órás sürgősségi osztállyal biztosítanák.

Heves megyében integrálnák a hatvanit a gyöngyösi kórházba, az előkészítők szerint azért is, mert utóbbiban jobbak az ellátás körülményei.

Nógrádban a salgótarjáni kórház bővülne egy onkológiai centrummal. A balassagyarmati és salgótarjáni kórházat a jövőben társkórházként működtetnék, és így osztanák meg köztük a kapacitásokat is.

Tolna megyében a szekszárdi Balassa János kórházban túl kevés a beteg és az orvos is, ezért radikálisan, szinte az összes szakmában csökkentenék az aktív ágyak számát, és ide integrálnák a bonyhádi intézményt. Az utóbbi egynapos ellátásait is a szekszárdi kórházban végeznék. A dombóvári kórházat rehabilitációs szakkórházzá alakítanák.

Baranya megyében a komlói kórház aktív osztályait is megszüntetnék. Javasolják a mohácsi kórház aktív ágyszámának csökkentését, valamint szülészetének és sztrókcentrumának a bezárását - utóbbit Pécsre vinnék. A szigetvári kórházban még mérlegelik a csecsemő- és gyermekgyógyászat megszüntetését.

Somogy megyében a nagyatádi kórházban megszűnhetne a belgyógyászati és a sebészeti osztály, Siófokon mérlegelnék az urológiai és a kardiológiai megszüntetését, és e betegeket a kaposvári ellátását. A már korábban beolvasztott marcali kórházban csak krónikus ágyak és egynapos sebészeti ellátás maradna.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében a MÁV-kórház mozgásszervi rehabilitációs szakkórházzá válna. A mezőtúri kórház szülészetét, gyermekgyógyászatát a megyei kórházba vinnék, a Jászeberényi kórházat beolvasztanák a szolnoki megyei intézménybe.

Győr-Moson-Sopron megyében a megyei kórházba integrálnák a csornai, a mosonmagyaróvári intézményeket. Sopronban 35 ágy szűnhet meg végleg.

Vas megyében csak a celldömölki szülészet és a körmendi sebészet kapacitásaihoz nyúlnának hozzá.

Zala megyében mérlegelnék a keszthelyi kórház beolvasztását a megyei intézménybe. Nagykanizsán csökkenhet a sebészeti, a traumatológiai és a szülészeti ágyak száma.

A Dél-Alföldi térségben szülészetből csak a szentesit és a hódmezővásárhelyit tartanák meg, a többi helyen olyan kevés a szülés, hogy az veszélyezteti a betegbiztonságot is. Itt is tovább csökkentenék a gyermekágyak számát, és például Orosházán is csak 24 órás gyermeksürgősségi osztály maradna.

Frissítés 14:48: reagált az Emmi, szerintük a kórházbezárás álhír. Erről néhány sorral bővebben későbbi cikkünkben, itt.

(Népszava)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!