3p

Már egymillió forint felett belépett volna a különadó, de végül 3 milliónál húzták meg a határt - derült ki egy mai tájékoztatón.

Együtt tudunk élni ezzel - válaszolta egy mai tájékoztatón Parragh László munkatársunknak, aki azt kérdezte tőle, hogy hiányzik-e valami a katás módosító javaslatból - például a sávos adózás, vagyis az, hogy 6 millió forint bevétel felett emelkedjen 65 ezer forintra az adó - amire javaslatot tettek, de az végül nem került be a kormány előterjesztésébe.

Parragh László és Varga Mihály (Fotó: Kovács Tamás/MTI)
Parragh László és Varga Mihály (Fotó: Kovács Tamás/MTI)

 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint volt olyan kérdés, amiben elfogadták a kormány álláspontját, például az eredeti tervekben még az szerepelt, hogy a 40 százalékos különadót már 1 millió forint bevétel felett fizetni kelljen ugyanazon megbízótól származó bevétel esetében. Ez az értékhatár végül 3 millió forint lett.

A cél ugyanis nem a kisadózó vállalkozások ellehetetlenítése - ezt már Varga Mihály mondta. A pénzügyminiszter szerint a kormány egyetért az alaphelyzet értékelésével: a katázás egy kedvező adóforma a vállalkozásoknak, de sok helyen a munkaviszony leplezésére használják, ami ellen fel kell lépni. A miniszter szerint mintegy 150 ezer katást foglalkoztattak korábban munkaviszonyban.

A kata jelenlegi szabályozása szerint az adóalanyok évi 12 millió forint bevételig havi fix 50 ezer forint (mellékállásban 25 ezer, illetve a magasabb járulékalap érdekében lehet választani 75 ezer forintot is) adó megfizetésével letudták a központi költségvetés felé a közteherviselést, e fölött pedig már belép a 40 százalékos különadó. A kamara javaslatán alapuló kormányzati tervek szerint 2021-től szigorítanak a feltételeken: az ugyanazon megbízótól származó bevétel 3 millió forint feletti részére vetnék ki a különadót (mint Parragh szavaiból kiderült, ez lehetett volna egymillió is). Nem nehéz belátni, hogy ez sok katás életét fogja megkeseríteni, hiszen emelkedni fog az adóterhük. Nem beszélve arról, hogy korlátoznák a katás jogviszonyok számát, egyre redukálva azt.

A kormány válasza erre az, hogy a katát arra találták ki, hogy a tényleges vállalkozási tevékenységet űzők - úgymond kisiparosok, szolgáltatók, mint például a fodrászok - számára nyújtson versenyképes alternatívát. Ami pedig a 40 százalékos adó belépési küszöbét illeti, Varga Mihály a mai tájékoztatón kiemelte, hogy azt nem az adózónak, hanem a megbízónak kell majd megfizetnie, szó sincs tehát arról, hogy emelkedne a katások adóterhe. (Mi tesszük hozzá, hogy a megbízók természetesen a megnövekedett terheiket nem fogják egy az egyben lenyelni, hanem legalább egy részét megpróbálják áthárítani a megbízási díj átszabásával a megbízottra.)

A módosító javaslat a parlament előtt van, de ősszel új adócsomag kerül a képviselők elé. Megkérdeztük hát a mai tájékoztatón - amit a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs (GOP) főleg adóadminisztrációs tematikájú ülése apropóján hívtak össze -, hogy figyelembe véve a visszajelzéseket (a javaslatot sem a VOSZ, sem a könyvelők, adótanácsadók szakmai szervezete nem támogatja), sor kerülhet-e a kata újraszabályozásának átgondolására az ősz folyamán.

Válaszában a miniszter megerősítette, hogy szükségesnek tartják a kata módosítását, majd elmondta, hogy valóban lesz őszi adócsomag, amelybe azonban a GOP által megfogalmazott javaslatokat építik be, valamint az uniós adóztatásnak való megfelelés miatt is lesznek indítványok a csomagban. A katáról nem tett említést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!