Magyarország energiaellátása biztonságban van, a földgáztározók töltöttsége mára az éves fogyasztás 62 százalékát fedezni tudja, és az oroszországi szállítók elkötelezettek amellett, hogy továbbra is eleget tegyenek szerződéses kötelezettségeiknek - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Moszkvában.
"Egyértelmű, hogy Magyarországot az oroszországi energiahordozók nélkül nem lehet fizikailag ellátni elég kőolajjal vagy elég földgázzal, és a nukleáris iparunk működőképességéhez is szükség van az orosz technológiára és fűtőanyagra" - szögezte le.
Ezután kiemelte, hogy zavartalan a kőolajszállítás Ukrajnán keresztül, s reményét fejezte ki, hogy ezt a szállítási útvonalat "senki nem fogja ellehetetleníteni, sem pénzügyi, sem politikai, sem fizikai eszközökkel". A földgázellátás kapcsán üdvözölte, hogy e téren is rendben zajlik a tranzit.
"Míg Magyarországon kis híján az éves fogyasztás kétharmadát, 62 százalékot tudunk fedezni a betárolt földgázból, addig Európában kevesebb mint az éves fogyasztás egyharmada, 29 százaléka tud megvalósulni abból a mennyiségből, amelyet betároltak" - világított rá.
Majd figyelmeztetett, hogy folyamatosan újabb és újabb kísérletek vannak a magyar-orosz energetikai együttműködés ellehetetlenítésére. Ilyen az a "tisztázatlan hátterű és egyelőre nehezen megérthető tartalmú" bolgár jogszabály, amelynek értelmében drámaian megemelnék az orosz földgáz tranzitdíját, és amennyiben ezt nem fizetik be, akkor a szállítást is leállítanák.
"Ez nyilvánvalóan elfogadhatatlan. Hogy egy európai uniós tagállam veszélyeztesse egy másik európai uniós tagállam földgázellátását, az egészen egyszerűen ellentétes az európai szolidaritással, az európai szabályokkal" - szögezte le. Elmondta, hogy a kormány kapcsolatba lépett a bolgár és a szerb vezetéssel, s lépéseket tesz azért, hogy Bulgária ne alkalmazhasson olyan törvényeket, amelyek nehéz helyzetbe hoznák hazánkat és Szerbiát.
A miniszter jó hírnek nevezte, hogy megkezdődött a fizikai építkezés is a paksi bővítéssel kapcsolatban. Aláhúzta, hogy nemzetközi projektről van szó, amelyet az is jól példáz, hogy a résfalazást amerikai cég végzi, ez pedig mutatja, hogy az atomenergiában még mindig széles körű a nemzetközi együttműködés.
Szijjártó Péter a nap során orosz részről tárgyalt többek között Alekszandr Novak és Gyenyisz Manturov kormányfő-helyettessel, továbbá Mihail Murasko egészségügyi és Oleg Matytsin sportminiszterrel. (MTI)