Bánki Erik azon honatyák közé tartozik, akiknek parlamenti mandátuma mellett aktív vállalkozásaik is vannak. A képviselő egyébként annyira aktív az üzleti életben, hogy az elmúlt években amellett, hogy egyik érdekeltségét megszüntette, több újat is a nevére vett. Mint arról lapunk elsőként beszámolt, rekordprofit után döntött úgy Bánki Erik, hogy a Bábamad Kft.-t végelszámolással megszünteti. Ennek okáról és a rekordnyereségről lapunknak elmondta:
"a cég három apartman megvásárlásával jött létre, azonban azok értékesítése után nem volt rá tovább szükség. Az említett bevétel ezen ingatlaneladásokból származik".
Nos, hogy a Pannon PR 2020 Kft.-je is hasonló sorsja jut-e, annak egyelőre nincs nyoma, viszont a leadott 2022. évi beszámolóban akad néhány furcsaság, érdekesség. Rögtön az első, hogy a 2015-ben alapított, épületépítési projekt szervezésével foglalkozó társaságnak tavaly egyetlen forintnyi értékesítésből származó bevétele nem volt, holott a korábbi években rendre sikerült több tízmilliót elkönyvelni. De akkor hogy jöhetett össze a busás profit?
Úgy, hogy ezzel párhuzamosan igencsak megugrottak az egyéb bevételek: az előző évi 23,3 millió forint után majdnem kereken 80 milliót könyvelt el a cég. Ám, hogy ez miből származik, arra a kiegészítő melléklet nem világít rá.
Ezzel szemben a társaság költségei viszonylag alacsony szinten alakultak az előző évhez hasonlóan: anyagjellegűként 11 milliót, a bérekkel összefüggésben pedig 4,8 milliót költöttek el.
Mindezek eredményeként az 5,7 millió forintos adófizetési kötelezettség elszámolása után 57,4 millió forintos nyereséget mutattak ki 2022-ben az előző évi 3,9 millió után.
Ez a profit azonban nem marad bent a cég kasszájában, hiszen Bánki Erik úgy döntött, hogy majdnem a teljes összeget, 57,024 millió forintot kiveszi osztalékként.
Idén is gyarapította érdekeltségei körét Bánki Erik
Az Opten adatbázisából derül ki, hogy a Pannon PR 2020 Kft. idén márciusban egy leánycéggel gyarapodott. Egyedüli tulajdonosa lett ugyanis a 2016-ban alapított, villamosenergia-kereskedelemmel foglalkozó Solar Star Kft.-nek. A cég tavaly már közel 67 millió forintos árbevételt realizált, melyből kicsivel több mint 52 millió forintos nyereséget sikerült kimutatni.
A Solar Star Bánki Erik előtt annak a Bodó Jánosnak volt a tulajdonában, aki korábban a letelepedési kötvénybizniszben is szeretett volna részt venni közvetítőként, ám pont a Bánki Erik vezette gazdasági bizottság egy határozatával kizárta Bodó érdekeltségét ebből a körből.
Jól teljesített a többi cég is
Nem lehet oka panaszra a főtevékenységként gabonafélék termesztésével foglalkozó BA-Agrár Kft. számaira sem a fideszes honatyának. Igaz, 2021-hez képest tavaly némiképp megcsappantak a bevételek, 73 millió után majdnem 50 milliót könyveltek el, amiből 6,7 milliós nyereség maradt a végén. Ez az elmúlt néhány év legalacsonyabb profitja: 2021-ben 12,4, 2020-ban pedig majdnem 22 millió maradt év végén.
Bánki Erik társtulajdonos még a szintén gabonafélék termesztésével foglalkozó Bogádagro Kft.-ben is. A 2020 végén alapított cégnek sikerült tavaly is pluszban zárnia: 38,2 millió forintos bevételből 290 ezer forint nyereség maradt. Mivel viszonylag friss cégről van szó, a veszteség elkerülése és kvázi nullszaldós működés abszolút pozitívként értékelhető, hiszen az első évek egy új cég életében általában a tevékenység felfuttatásával telnek, ami jellemzően veszteséges működéssel jár együtt.
(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.)