Sokkal több migráns érkezett az elmúlt nyolc évben családegyesítés, tanulás és munkavállalás miatt kiadott engedéllyel az OECD-országokba, mint ahányat áttelepítési program keretében fogadtak be, derül ki az OECD és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa (UNHCR) közös tanulmányából, melyet szerdán tettek közzé.
Szíriából, Afganisztánból, Irakból, Szomáliából és Eritreiából több mint 560 ezer migráns érkezett 2010 óta nem-humanitárius segítségnyújtással, míg ugyanezen idő alatt ugyanezen öt országból valamivel több mint 350 ezer menekültet fogadtak be az OECD-országok különféle áttelepítési programok keretében.
Ebben nincs benne az a tömeg, melynek az egyes államok menekültstátuszt vagy humanitárius engedélyeket biztosítottak menekültügyi eljárásokon keresztül. Ők 1,5 millióan érkeztek az OECD-tagállamokba az említett öt országból az elmúlt nyolc év során.
A kiállított nem-humanitárius engedélyek közt 86 százalékot tesz ki a családegyesítési engedély, 10-et a tanulmányok folytatása, és négyet a munkavállalás céljából kiadott papírok.
Stefano Scarpetta, az OECD foglalkoztatási, munkaügyi és szociális ügyekért felelős igazgatója szerint ezek a migránsok előtt álló alternatív utak fontosak, mert bár nem helyettesíthetik az áttelepítést, jól kiegészítik a humanitárius programokat, mert biztonságos és legális beutazást biztosítanak.
Volker Türk, az UNHCR védelmi főbiztoshelyettese pedig azt üdvözölte, hogy ezekkel az engedélyekkel megelőzhető, hogy a migránsok illegális bevándorlással próbálkozzanak életveszélyes útvonalakon, illetve valamelyest enyhíthetik a legnagyobb befogadó országokban a bevándorlók miatt kialakult feszültségeket.