3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyanakkor az egész uniót nézve is előkelő helyet szerzett magának a magyar gazdaság a második negyedéves teljesítményével.

A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli közlése szerint a magyar gazdaság a második negyedévben szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 17,7 százalékkal növekedett. Ez még az elemzői várakozásokat is túlszárnyalta - számoltunk be róla, és most kiderült, az EU-ban is előkelő helyre jutott ezzel Magyarország. A régiónkat pedig toronymagasan vezeti.

A magyar GDP 17,7 százalékos éves bázisú megugrása a harmadik legnagyobb változás az EU már adatokkal rendelkező tagállamainak sorában. Noha az elmúlt években megszokhattuk, hogy rendre a régiónkba tartozó országok állnak dobogón, most teljesen megváltozott a helyzet: a nyugat-európai országok átvették a vezetést, aminek természetesen az is a magyarázata, hogy ezeket az országokat sokkal jobban megütötte a Covid okozta gazdasági válság, mint mondjuk a régiónkat. Alacsonyabb bázisról pedig mint tudjuk, nagyot lehet növekedni. A második negyedév legnagyobb GDP-bővülését Spanyolország hozta össze, 19,8 százalékkal nőtt a gazdaság, mögötte Franciaország áll 18,7 százalékkal, a dobogó harmadik helyén Magyarország, majd Olaszország következik 17,3 százalékkal.

Érdemes itt megemlíteni, hogy miközben Matolcsy György, jegybankelnök minap arról cikkezett, hogy a gazdasági válságot Magyarország nem túl jól kezelte, ebben a baltiak, a lengyelek és a románok is sokkal jobbak voltak, a magyar gazdaság teljesítménye a régió legjobbja lett az adatok alapján.

Csak a régiós országokat nézve a magyar 17,7 százalékos pluszt a román gazdaság követi ettől jóval elmaradó mértékű növekedéssel, 13,6 százalékkal. Majd a lengyel GDP következik 10,7, aztán a szlovák 10,2 százalékos plusszal, a csehek pedig "csupán" 7,8 százalékkal nőttek. Utóbbi a rangsor egyik legalacsonyabbja, ennél kisebb mértékben csak a finn gazdaság tudott bővülni, 7,4 százalékkal.

A negyedéves teljesítmény nem annyira kirívó

A magyar gazdaság az első negyedévi teljesítményét 2,7 százalékkal tudta túlszárnyalni a másodikban, ami az éves bázisú adattal ellentétben nem annyira kiugró. Ez megosztva a hatodik legnagyobb növekedés a rangsorban, ugyanilyen mértékben nőtt az olasz gazdaság is.

  • Az élen a portugál gazdaság áll 4,9 százalékkal,
  • mögötte 4,3 százalékos növekedéssel az osztrák gazdaság.
  • A dobogó harmadik fokára Lettország került 3,7 százalékos plusszal,
  • majd Hollandia következik a sorban 3,1,
  • aztán Spanyolország 2,8 százalékos plusszal.

A régiónkat nézve sem emelkedik ki a magyar negyedéves teljesítmény annyira, mint az éves. Mögöttünk a szlovák gazdaság áll 2 százalékos növekedéssel, a lengyel 1,9, a román 1,8, a cseh gazdaság pedig 0,6 százalékkal tudott bővülni három hónap alatt.

Az EU legalacsonyabb növekedését Ciprus hozta össze, 0,2 százalékot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!