Összesen 2,5 milliárd euró összegben, azaz mostani árfolyamon 1038 milliárd forint értékben bocsátott ki devizakötvényeket az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) – tájékoztatott kedd esti közleményében a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). „Az 1,5 milliárd eurónyi 10 éves kötvény kamata 4,5 százalék volt, míg az 1 milliárd eurónyi 15 éves zöld kötvény kamata 4,875 százalék. Az eurókötvényeket az eredeti árindikációnál 0,35 százalékponttal kedvezőbben sikerült árazni, a megfigyelhető piaci szintek közelében, úgynevezett új kibocsátási prémium nélkül” – tette hozzá a tárca.
Mint írják, „a kötvénykibocsátásból befolyó összeg a 2025-ös békeköltségvetéssel összhangban a családok és a vállalkozások érdekében kerül felhasználásra, a zöld kötvényből befolyt összeget a kibocsátó a központi költségvetés egyes zöld kiadásainak finanszírozására és refinanszírozására fogja fordítani”.
A kötvénykibocsátás azért vet fel érdekes kérdéseket, mert a december 31-ével megszűnt Pénzügyminisztérium december 19-én és 31-én is közleményt bocsátott ki arról, az ÁKK az állam nevében 615 milliárd, illetve 462 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza a Magyar Nemzeti Banktól.
„Az államadósság csökkentésével erősödik Magyarország kockázati megítélése és mérséklődik pénzügyi sérülékenysége”
– írta akkor az év elején az NGM-be olvadt tárca.
Az első ránézésre értelmetlennek tűnő tranzakciók hátterében az állhat, hogy a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvény értelmében a GDP-arányos államadósságnak nem egész évre, hanem kizárólag az év utolsó napjára vonatkozóan kell alacsonyabbnak lennie, mint a megelőző év december 31-én.