3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Donald Trump amerikai elnök protekcionista lépései alapjaiban változtathatják meg a jelenlegi világkereskedelmet. Nagy kérdés persze, hogy milyen válaszlépések lesznek. Egy kiteljesedő kereskedelmi háború Magyarországot kedvezőtlenül érintheti.

Az Egyesült Államok büntetővámot vetett ki az amerikai acél- és alumíniumimportra, igaz ez alól több ország mentesül, emellett szintén büntetővámmal sújtaná az amerikai piacra érkező kínai termékeket. „A lépések pontos hatását egyelőre nehéz megbecsülni, annak mértéke ugyanis nagyban függ attól, hogy a többi ország milyen válaszlépéseket tesz. Mindenesetre Trump lépései alapvető változást hozhatnak a világkereskedelemben” - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

Nem meglepetés

Trump lépései egyébként nem váratlanok, egyfelől utalt azok bevezetésére a választási kampánya során. Másrészt az utóbbi időszakban az Egyesült Államokban és más országokban is volt példa arra, hogy a helyi deviza gyengítésével próbáltak versenyelőnyt szerezni az országok, ám ez nem hozott eredményt. A következő lépésként jönnek a protekcionista intézkedések, amelyek vámok bevezetését jelentik. Így tett most Trump is és emiatt világszerte felerősödhet a protekcionista irány.



Túlfutott a szabadkereskedelem

Több ország törekedhet arra, hogy ne globális megállapodások révén szabályozza a kétoldalú kereskedelmet, hanem külön-külön megkötött egyezségekre alapozza a gazdasági kapcsolatait. Ebbe az irányba mutat az is, hogy az amerikai acél- és alumíniumimportra vonatkozó vámok aló több ország mentességet kapott. A protekcionizmus felé való elmozdulás pedig egyfajta válasz lehet arra, hogy túlzottan felfutott a szabadkereskedelem. Ennek vannak hátrányai is, például az, hogy Kína elárasztotta az olcsó termékeivel a világpiacot.

Inflációs és jóléti hatás

A protekcionista intézkedéseknek inflációs hatása is van az adott gazdaságban, ami az érintett kormány számára azért kedvező, mert így elértéktelenítheti a felhalmozódó államadósságot. Kedvezőek az adott országra nézve azért is, mert ezek a lépések munkahelyeket teremtenek. Ugyanakkor a protekcionista lépések zárkózottabbá teszik az adott gazdaságot, hosszabb távon pedig a jólétre is kedvezőtlen hatással vannak: drágábban, esetlegesen rosszabb termékekhez jut csak hozzá az ottani lakosság.

Komolyan betehetnek Trump védővámjai az EU-USA kereskedelemnek. (fotó: MTI)
Komolyan betehetnek Trump védővámjai az EU-USA kereskedelemnek. (fotó: MTI)

Trump lépéseinek pontos hatását nehéz egyelőre megbecsülni, de az biztos, ha egy globális kereskedelmi háborúba következik, akkor az az exportorientált magyar gazdaságra nézve negatív hatással lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!