Miközben van olyan parlamenti képviselő, aki egyetlen nap alatt 670 ezer forintnál is több jövedelemre tett szert tavaly, vagy épp nagyértékű ingósággal és több tízmilliós befektetéssel rendelkezik, vannak kevésbé szerencsés tagjai is a parlamentnek. A nemzetiségi szószólók körében találtunk rá valószínűleg az országház egyik legszegényebb tagjára.
Giricz Vera már a 2014-es ciklusban is a ruszin nemzetiség képviselőjeként vett részt a parlamenti munkában és a 2018 áprilisi választásokon is megszerezte magának a jogot a nemzetiség képviseletére az Országházban.
A most leadott vagyonnyilatkozata szerint talán nem túlzás azt állítani, hogy Giricz lehet a legszegényebb parlamenti tag. Ingatlanja nincs, megtakarítása mindössze 1 millió forint takarékbetétben, igazán nagy értékű ingósággal sem rendelkezik, viszont van 4 személygépjárműve.
- Egy 2001-ben vásárolt 1,6-os Opel Astra,
- egy 2007-ben vett Ford Fusion,
- egy 2016-ban vett Volkswagen Passat,
- illetve egy 2017-ben megvett Suzuki Vitara.
A 2001-ben és 2007-ben vett járművek ma már túl nagy értékkel nem bírnak, a hasznaltauto.hu-n található hirdetések alapján a két autó együtt jó, ha 1,5 millió forintot érhet.
Bár ennél több vagyona nincs a nyilatkozat szerint Giricznek, semmilyen tartozással és kötelezettséggel sem rendelkezik.
Munkáját elősegítő és támogató juttatásként ugyanakkor több mindent is feltüntetett. Irodahasználat és üzemanyag-kártya mellett SIM-kártyát, Samsung Galaxy S8-as mobilt, 1 Dell laptopot és még 2 Lenovo notebookot használ munkája során. Juttatásként routert, forgószéket, íróasztalt és görgős konténert tüntetett fel, ami szintén sokkal inkább visszafogottságról árulkodik. Már csak azért is, mert más képviselők hűtőtől kezdve porszívón és kávéfőzőn át a mikrohullámú sütőig több dolgot is feltüntettek olyan juttatásként, ami a munkájukkal összefüggésben használnak.
Giricz Vera egészen 2015-ig egyébként ingatlannal is rendelkezett, egy 1991-ben vásárolt aszódi családi háznak volt 1/5-öd részben a tulajdonosa.
Giricz Vera mellett a másik legszegényebb Bősz Anett lehet, a független képviselőnek ugyanis még autója sincs a vagyonnyilatkozata szerint, ellenben van egy 1,8 milliós diákhitele még.
A nemzeti szószólók a nemzetiségi listákról kerülnek be az Országgyűlésbe, munkájuk azonban nem pont ugyanaz, mint a parlamenti képviselőké. Ők ugyanis a nemzetiségeket képviselő bizottságok tagjaiként vesznek részt a munkában - igaz, szavazati joggal rendelkeznek. Ha nemzetiségeket érintő kérdés van napirenden, akkor tanácskozási joggal is rendelkeznek. Jogaik és kötelezettségeik egyenlők, a képviselőkhöz hasonlóan őket is megilleti a mentelni jog, és rájuk is vonatkoznak a bejelentési, összeférhetetlenségi, vagyonnyilatkozati, javadalmazási és fegyelmi szabályok.