- Volodimir Zelenszkij lengyel kollégájával, Andrzej Dudával folytatott megbeszélése után kijelentette, hogy „a lehető legjobb eredményt” reméli a csúcstalálkozótól. Zelenszkij kijelentette, hogy csak a háború után számít arra, hogy Ukrajna ténylegesen csatlakozzon a NATO-hoz, de reméli, hogy a csúcstalálkozó „világos jelzést” ad majd Ukrajna szövetségbe való felvételének szándékáról.
- Az amerikai elnök vasárnap telefonon beszélt török kollégájával, Recep Tayyip Erdoğannal, és „kifejtette, hogy a lehető leghamarabb szeretné üdvözölni Svédországot a NATO-ban” – közölte a Fehér Ház. Washington egyre nagyobb nyomást gyakorol Ankarára, hogy a vilniusi csúcs előtt álljon el Svédország NATO-tagsági kérelmének obstrukciójától. Azt Erdogan hivatala külön közölte, hogy a török vezető megerősítette Bidennek régóta fennálló álláspontját, miszerint Svédországnak még keményebben kell fellépnie a feltételezett kurd fegyveresekkel szemben, hogy elnyerje Törökország támogatását. Azt mondták, a két elnök a csúcstalálkozó szélén találkozik.
- Németország elnöke kijelentette, hogy az országnak nem szabad „megakadályoznia” az Egyesült Államokat abban, hogy kazettás bombákat küldjön Ukrajnába, miközben továbbra is ellenzi a fegyver használatát. „Németország álláspontja a kazettás lőszerek használatával szemben ugyanolyan jogos, mint valaha. De a jelenlegi helyzetben nem tudjuk blokkolni az Egyesült Államokat” – mondta Frank-Walter Steinmeier elnök a német ZDF-nek vasárnap.
- Az orosz légvédelmi rendszerek négy rakétát lőttek le vasárnap – közölték orosz tisztviselők, egyet az annektált Krím-félsziget felett, hármat pedig az Ukrajnával határos oroszországi Rosztov és Brjanszk régiók felett. Rosztovban és Brjanszkban több épület megrongálódott, de személyi sérülés nem történt. Áldozatokról vagy károkról nem számoltak be a Krím-félszigeten.
- A Nyugat nem teljesíti a fekete-tengeri gabonaszállításra vonatkozó, egy hét múlva lejáró egyezmény megújításának feltételeit – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter török kollégájával, Hakan Fidannal folytatott telefonbeszélgetése során. A feltételek közé tartozik az orosz gabona- és műtrágyaexportot akadályozó szankciók eltörlése - emlékeztetett az orosz külügyminisztérium vasárnap. Orosz források szerint Ankara és Moszkva megerősítette a további szoros együttműködés szükségességét, annak ellenére, hogy az orosz kormány elégedetlenségének adott hangot az Azov ezred parancsnokainak hazatérése és az Ukrajnának szállított fegyverek miatt.
(The Guardian, MTI)