A kormányzati csomag túl későn jött, túl kicsi, és nem jó a szerkezete - értékelte az eddigi intézkedéseket a 444-nek adott interjújában Zsiday Viktor alapkezelő. A csomag nagyon szűk körű, kevés a támogatás mennyisége és épp azokon nem segít, akiken kellene.
Ha megszűnnek a vállalkozások, mert nem kapnak segítséget a bajban, az hosszú távon okoz kárt, nem lehet csak úgy újraindítani a gazdaságot.
Amikor a magánszektor hirtelen összezsugorodik, és most ez történik, akkor az állami szférának kell a helyére lépnie, különben halálspirálba kerülünk. A munkaalapú társadalom ebben a helyzetben nem működik. Ez egy gazdaságfilozófiai tévedés - mondta a szakember.
A jegybanki intézkedésekkel kapcsolatban elégedett a szakember, lényegében megteremtették ugyanis annak a lehetőségét, hogy a kormány korlátlan mértékben költekezzen. Orbán azonban láthatóan ragaszkodik ahhoz, amit a 2008-as válság idején megtanult, hogy nem szabad nagy költségvetési hiányt csinálni. Zsiday szerint azonban a megemelt, 2,7 százalékos hiány irreális. Még ha semmit nem tenne az állam, akkor is 3-4-5 százalékra ugorhat fel a hiány.
A forint árfolyamával kapcsolatban elmondta: önmagában ez nem annyira fontos, hiszen nem nagyon vagyunk devizában eladósodva. A veszélyt az jelenti, hogy ha gyorsan kezd gyengülni az árfolyam, akkor megindulhat a lakossági tőkemenekítés. Zsiday szerint ha valóban az van az árfolyamgyengülés mögött, hogy megingott a nemzetközi bizalom azzal kapcsolatban, mennyire demokratikus rendszerben tervezi a magyar kormány az ország jövőjét, azt nem lehet kamatemelésekkel tartósan kezelni.
Ha azonban ez nagyon nagy bajt okozna,
"akkor szerintem Orbán Viktor meg fog hátrálni. Ha elmegy a falig, és látja, hogy az valóban fal, akkor megfordul."