4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai kis- és középvállalkozások nehéz gazdasági körülmények között működnek, magasak és kiszámíthatatlanok a költségek, a bérekre rakódó nagy közteher gátolja a tisztességes foglalkoztatást, így még mindig magas (egyes becslések szerint mintegy 16 százalék) az illegálisan dolgozók aránya.

(Mfor-montázs)

Noha a 2006-os 23, illetve a 2007-ben mért 34 százalékhoz képest a 16 százalék nem tűnik számottevően rossznak, azért még mindig lehetne javítani a munkaerőpiac rendszerén. A változtatásokat a segély melletti feketemunkával kapcsolatosan kellene elkezdeni, mert emiatt most kevesebb segély jut a rászorulóknak és a közös kasszába is kevesebb kerül, mutatott rá a közelmúltban Kiss Péter kancelláriaminiszter.

Mások a tervezett, 145 milliárd forintos adócsökkentéstől, illetve egyszerűsítésétől, az adminisztratív terhek lefaragásától várnak érdemi változást, ami különösen kedvező lenne a kkv-szektorban tevékenykedőkre. Nálunk ugyanis a GDP negyven százalékát vonják el adó formájában, míg a velünk versenyző régiós országokban csak harminc százalékát.

Leginkább a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban, a személy és vagyonvédelemben, a vendéglátásban és kereskedelem területén virágzik a feketemunka. A vezető azonban egyértelműen az építőipar. Ezen kíván enyhíteni az a szeptember 1-től hatályos rendelet, amely előírja, hogy az építőiparban a kivitelezési szerződés vizsgálata során az irreális alacsony ár megállapításánál mire kell figyelemmel lenni.

Kiindulás az építőiparban szokásos élőmunka normatíva - milyen munkafázis elvégzéséhez mennyi idő szükséges - amit fel kell szorozni a bemutatott rezsióradíjjal. Az ettől alacsonyabb munkadíjjal készült költségvetés irreálisan alacsony. (A minimális rezsióradíj számítási alapja az építőipari ágazati kollektív szerződésbe foglalt minimális szakmunkás alapbér - amely ez év április 1-től 85 ezer forint - kiegészítve annak a közterheivel). A közbeszerzési törvény előírja, hogy az ilyen (irreálisan alacsony) ajánlatokat ki kell zárni a versenyből.

A rendelet célja, hogy orvosolja az építési vállalkozók régi panaszát, amely szerint a tisztességes vállalkozók, akik megfizetik a bérek közterheit, a közbeszerzéseken hátrányba kerülnek azokkal szemben, akik feketén foglalkoztatják a munkásokat.

Az Európai Unió szintén síkraszáll a feketemunka visszaszorításáért. A képviselők szerint ugyanis a be nem jelentett munka „olyan különösen aggasztó és tartósan fennálló jellemzője az európai munkaerőpiacoknak, amely megfenekléssel fenyegeti az európai szociális modellt, hiszen amellett, hogy akadályozza a növekedést célzó gazdaság- és szociális politikákat, még tisztességtelen versenyt is támaszt (például más országokkal vagy vállalatokkal szemben), így végső soron a piac torzulását is okozhatja”, áll a Bizottság közelmúltban kiadott jelentésében.

A képviselők egyúttal azt szorgalmazták, hogy a Bizottság hozzon létre egy olyan adatbankot, mely az egyes államokban nemzeti szinten alkalmazott különböző megközelítéseket és intézkedéseket tartalmazná.

A szöveg emlékeztet arra is, hogy a feketemunkát minden tagállamban másképp határozzák meg, ám egy közös definíció „hozzájárulna a jelenségre vonatkozó statisztikák bizonytalanságainak kiküszöböléséhez”. A képviselők szerint a Bizottság jelentésében javasolt meghatározás, mely különbséget tesz a legális és az illegális tevékenységek között, jó kiindulási alapot jelenthet.

Azoktól a tagállamoktól, amelyek még mindig korlátozzák a munkavállalók szabad mozgását az Unióban, a dokumentum azt kéri, hogy nyissák meg munkaerőpiacaikat az új tagállamokból érkező munkavállalók előtt. A jelentés indoklása szerint ugyanis még a részleges korlátozások is növelhetik a feketemunka terjedésének, továbbá területi egyenlőtlenségek kialakulásának kockázatát.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!